Pierwsza skarbonka i nauka oszczędzania

Świnka skarbonka dla dziecka to fantastyczny sposób na nauczenie młodego człowieka nie tylko liczenia pierwszych drobnych zaskórniaków, ale również wyrobienia w nim szacunku dla wartości pieniądza i pracy wykonywanej dla jego pozyskania oraz zdobycia nawyku oszczędzania i planowania istotnych z punktu widzenia malca zakupów.

Skarbonki dla dzieci – kiedy pierwsza skarbonka?

skarbonka i kwiatekPierwsza skarbonka dla dziecka może mu być podarowana dość wcześnie. Oczywiście dziecko musi osiągnąć taki stopień rozwoju, aby czynności związane z gromadzeniem pieniędzy były nie tylko wykonywane w pełni świadomie, ale również aby były dla niego bezpieczne. Z reguły dobrej jakości świnki skarbonki dla dzieci posiadają odpowiednie zabezpieczenia utrudniające dostęp do znajdujących się w nich monet przez małe niepowołane raczki, jednak nadal trzeba pilnować tego, żeby pieniądze trafiały do wnętrza świnki, a nie były wchłaniane przez dziecko. Generalnie przyjmuje się, że okres przedszkolny stanowi dobry czas na rozpoczęcie nauki oszczędzania i zakup pierwszej skarbonki dla dzieci.

Skarbonki dla dzieci – rola

Świnka skarbonka oczywiście ma zasadnicze zadanie w postaci pomocy w gromadzeniu w niej pierwszych pieniędzy na istotne dla dziecka cele. Należy jednak pamiętać o tym, że poza tym oczywistym przeznaczeniem spełnia ona jeszcze inne niezwykle ważne z punktu wiedzenia wychowawczego role. Wśród nich wymienić można te związane z edukacją, jak na przykład nauka dodawana lub te dotyczące zagadnień wychowawczych młodych ludzi tak bardzo istotnych dla kształtowania ich prawidłowych postaw życiowych.

Świnka skarbonka – nauka liczenia

Dzieci chętnie i efektywnie poznają świat poprzez zabawę. Nauka liczenia jest dość trudna i na początku często powoduje frustrację i zniechęcenie. Liczenie na kartce jest dość nudne, na liczydle mało popularne natomiast kupowanie specjalnych zabawek wydaje się niepotrzebne i zbyt kosztowne. W celu nauki dodawania i odejmowania wykorzystać można pierwsze drobne oszczędności. Monety są dla dzieci dość intrygujące. Małe, błyszczące i turlające się po podłodze stanowią bardzo interesujący obiekt zabaw i wspaniale wspomagają rozwój małej motoryki u dzieci. Umożliwiają one poznawanie kształtów oraz porównywanie różnych wielkości i grubości monet. W pierwszym etapie nauka dodawania może być bardzo podstawowa i obejmować jedynie liczbę monet, a nie ich nominały. Z czasem jednak można wprowadzić dziecko w bardziej zawiłe tematy i podczas liczenia uwzględniać nie tylko ilość monet, ale też ich zróżnicowaną wartość. Jednak jak wspomniono powyżej podczas tego typu zabaw należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość ich połknięcia. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i zawsze wymagają pomocy lekarskiej. W większości przypadków ogranicza się ona jedynie do wykonania zdjęcia rentgenowskiego potwierdzającego obecność ciała obcego w ciele dziecka oraz oczekiwania na jego wydalenie. W skrajnych jednak przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Świnka skarbonka – wartość pieniądza

Wartość pieniądza jest początkowo dla dziecka pojęciem bardzo abstrakcyjnym. Co prawda dzieci widzą gdy dorośli wykorzystują pieniądze w celu wymiany ich na określone przedmioty, ale nadal jest im to dość obce. W celu zapoznania dzieci z wartością pieniądza warto wykorzystać pierwsze domowe oszczędności. W tym celu można określić wraz z dzieckiem wartość jego poszczególnych zabawek rzeczywistą lub tylko teoretyczną, wykonać małe karteczki ze wskazaniem przyjętej ceny, a następnie bawić się wraz z maluchem w swoisty sklep. Wymiana określonych przedmiotów w zamian za przyjętą cenę pozwoli uzmysłowić dziecku zróżnicowaną cenę zabawek oraz różnorodność nominałów monet. Oczywiście w dziecięcej skarbonce nie muszą znaleźć się tylko i wyłącznie monety. Zazwyczaj dzieci same szybko odkrywają, że pieniądze wykonane z papieru są „lepsze” i stają się one bardziej pożądane.

Świnka skarbonka – nauka oszczędzania

świnka skarbonkaSkarbonki dla dzieci stanowią wspaniałą okazję do nauki oszczędzania. Większość dzieci otrzymuje od swoich rodziców drobne kwoty w postaci kieszonkowego. Zazwyczaj dla dziecka nie jest istotna kwota, jaką otrzymuje, ale sam fakt posiadania pierwszych własnych pieniędzy. Dodatkowym wyzwaniem dla młodego człowieka jest nauka ich oszczędzania. Przy założeniu, że otrzymaną kwotą może samodzielnie dysponować, to właśnie od niego zależy czy wyda ją już przy pierwszej możliwej okazji na przykład w szkolnym sklepiku, czy tez odłoży na późniejszy czas. Podejmowanie tego typu decyzji jest dla dziecka bardzo ważne i uświadamia mu nie tylko ważność jego działań, ale również powiązanie podjętych decyzji z ich skutkiem. W tej sytuacji rodzice powinni być dość konsekwentni i w momencie, w którym dziecko wyda całą kwotę jednorazowo nie „zasilać jego konta” dodatkowymi wpłatami. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez dziecko dwóch osobnych świnek skarbonek, z których jedna może służyć w celu gromadzenia środków na tak zwane bieżące potrzeby, natomiast druga na długoterminowe oszczędzanie na dany cel, na przykład rower lub hulajnogę. Oczywiście są to przedmioty dość kosztowne i ich zakup może być, choć w części sfinansowany przez rodziców. W takiej sytuacji warto określić kwotę, jaką dziecko ma oszczędzić samodzielnie.

Świnka skarbonka – pierwsze kieszonkowe

Skarbonka dla dziecka oraz kwestia kieszonkowego stanowi czasem element drobnego sporu. Czy powinno być ono w ogóle dawane, czy kwoty powinny być dawane jeden raz w miesiącu, czy może w trybie tygodniowym? Dla prawidłowego rozwoju dziecka i poczucia jego decyzyjności wydaje się jednak, że może ono otrzymywać drobne kwoty na swoje pierwsze świadome wydatki. To od rodziców zależy, jakie to będą wartości i jaki będzie swoisty harmonogram „wypłat”. Oczywiście rodzice powinni w sposób bardziej lub mniej widoczny nadzorować i kontrolować kwestie wydatkowania kieszonkowego.

Świnka skarbonka – szacunek dla pracy

Oczywiście w przypadku dzieci nie ma mowy o wykonywaniu przez nie pracy zarobkowej, ale można kwestie otrzymywanego przez dzieci kieszonkowego powiązać z wykonywaniem przez nie drobnych czynności w domu. Oczywiście tego typu zarabianie nie ma być przykrym obowiązkiem i koniecznością a jedynie ma na celu uzmysłowić zależność między poświeceniem czasu i uwagi na wykonanie danej czynności a otrzymanym wynagrodzeniem.

Świnka skarbonka – pieniądze zamiast prezentów

W dzisiejszych czasach w sytuacji tak wielkiej ilości dostępnych zabawek, książek i gier planszowych trafnie idealnie w gust małego człowieka jest nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji korzystne zarówno dla obdarowywanego jak i nieobdarowującego jest zasilenie domowej świnki skarbonki. W ten sposób dziecko wybierze sobie wymarzony prezent.

Wirtualna świnka skarbonka dla dziecka

Nowoczesną formą oszczędzania przez dzieci jest zakładanie przez ich rodziców kont bankowych dla najmłodszych. Oczywiście w tym wypadku konta rodzica i dziecka są powiązane i to rodzic dokonuje wpłat, jednak pozwala to zaznajomić malucha z pojęciem bankowości na bardzo podstawowym poziomie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *