Bezpieczny smoczek uspokajający dla dziecka

U małych dzieci naturalnie pojawia się odruch ssania, dzięki czemu nie mają one problemu z pobieraniem pokarmu z brodawki sutkowej. Umiejętność ssania rozwija się już w okresie płodowym, czyli podczas przebywania w łonie matki. Ssanie jest ważne nie tylko pod kątem pobierania pokarmu, ale też ćwiczenia aparatu mowy. Ponadto uspokaja i zapewnia poczucie komfortu. Nic więc dziwnego, że tak pomocne są smoczki, które przydają się w wielu sytuacjach. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo modeli, które dobiera się do wieku dziecka, jego potrzeb i preferencji. Niektórzy rodzice sięgają po nie bardzo wcześnie, bo już w przypadku kilkutygodniowego maluszka.

Kiedy sięgnąć po smoczek i czy warto?

Odruch ssania zazwyczaj jest niezbędny do tego, aby dziecko było skłonne do pobierania pokarmu, czyli składników odżywczych. Należy jednak mieć na uwadze to, że dziecko ssie w celu zaspokojenia potrzeby nie tylko głodu, ale też emocjonalnej. Smoczek będzie wobec tego bardzo przydatnym gadżetem, który uspokoi, zapewni poczucie bezpieczeństwa, zrelaksuje. Korzyści z używania smoczków jest wiele, ale zaleca się stosować je tylko doraźnie i dopiero po czwartym tygodniu życia. Zbyt wczesne sięgnięcie po smoczek zwiększa ryzyko zaburzenia naturalnego odruchu ssania piersi i może przyczynić się do zahamowania laktacji, co niestety równa się problemom z wydzielaniem pokarmu. Smoczek będzie pomocny podczas stresowych sytuacji dla dziecka, gdy znajdzie się ono w nowym miejscu, podczas chwilowej rozłąki z matką. Jest niezwykle pomocny podczas wizyty u lekarza, uciążliwej podróży, choroby, ząbkowania. Warto od razu zaznaczyć, że powinien być używany krótkotrwale i tylko w awaryjnych sytuacjach. O smoczku warto pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki, wyposażyć się w co najmniej dwie sztuki. Istotne będzie też to, aby dobrać odpowiedni rozmiar smoczka. Inny sprawdzi się dla wcześniaka, noworodka, niemowlaka i małego dziecka.

Jakie wyróżnia się rodzaje smoczków dla dzieci?

dziewczynka ze smoczkiemNajczęściej wybór pada na smoczek anatomiczny, który swoim kształtem do złudzenia przypomina kobiecą brodawkę sutkową, dzięki czemu można po niego sięgnąć już w przypadku kilkutygodniowego maluszka. Tego typu smoczki mają wygiętą i spłaszczoną końcówkę, dzięki czemu nie ma obawy o zaburzenie naturalnego odruchu ssania piersi. Świetnie dopasowują się do buzi małego dziecka, co przekłada się na komfort użytkowania. Na korzyść smoczka anatomicznego przemawia również zapobieganie wadom zgryzu. Smoczek ortodontyczny polecany jest przez lekarzy dentystów, ponieważ wręcz wspiera prawidłowy rozwój aparatu mowy. Smoczek ortodontyczny ma korzystny wpływ na zgryz, żuchwę i podniebienie maluszka. W sprzedaży znajdują się nawet specjalne smoczki, które przynoszą ukojenie podczas ząbkowania. Jako że wiąże się to z obrzękiem i bólem dziąseł, warto wspomóc dziecko w tym trudnym dla niego czasie. Sposobów jest wiele, a jednym z nich będzie smoczek-gryzak, który ma specjalne wypustki masujące nadwrażliwe dziąsła podczas wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych.

Każdy doskonale wie, jak nieprzyjemna jest kolka, dlatego warto przeciwdziałać jej u maluszka, w czym pomoże smoczek antykolkowy. Jest on tak zaprojektowany, aby idealnie dopasować się do buzi dziecka, co ma zapobiegać przedostawaniu się do niej powietrza. Zachłyśnięcie się powietrzem to niestety prosta droga do wystąpienia bolesnych gazów w żołądku. Kolejnym wariantem do wyboru są smoczki uspokajające, które będą pomocą w przypadku niemożliwości zaspokojenia potrzeby ssania przez matczyną pierś. W stresującej dla dziecka sytuacji warto mieć taki produkt zawsze pod ręką. Ciekawym rozwiązaniem na rynku są smoczki trójprzepływowe, dzięki którym możliwe jest podawanie pokarmu na różne sposoby. Smoczek umożliwia regulowanie szybkości przepływu pokarmu. Każde dziecko ma inne potrzeby i preferencje, dlatego warto mieć możliwość dopasowania szybkości przyjmowania pokarmu dla dziecka aktywniejszego lub bardziej leniwego. Kolejną opcją do wyboru jest smoczek dynamiczny, który świetnie imituje ssanie piersi. Jest on zaprojektowany w taki sposób, że idealnie naśladuje ruchy brodawki sutkowej, rozciągając się i kurcząc podczas ssania przez dziecko.

Na co zwracać uwagę, wybierając smoczek dla noworodka?

dziecko z różowym smoczkiemPrzy wyborze smoczka należy mieć na uwadze to, z jakiego został on wykonany materiału. Naturalne smoczki kauczukowe nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i są całkowicie bezpieczne w użyciu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie każde dziecko będzie chciało ssać taki smoczek ze względu na jego specyficzny zapach i smak. Smoczki kauczukowe świetnie sprawdzają się u najmłodszych ze względu na ich miękkość i elastyczność, bezwysiłkowe ssanie. Najlepiej sprawdzają się modele w całości odlane z kauczuku ze względu na brak szczelin, do których mogłyby dostać się zabrudzenia, ślina i drobnoustroje. Kolejną opcją do wyboru są smoczki silikonowe, które nie mają żadnego zapachu, są przezroczyste i bezsmakowe. Z czasem matowieją i kruszeją, przez co muszą zostać wymienione na nowe. Jeśli rodzic szuka smoczka dla noworodka, to godne polecenia są modele wykonane z silikonu medycznego. W przypadku smoczków silikonowych można mówić o większej twardości i wytrzymałości. Trzeba liczyć się z tym, że ich ssanie sprawia maluszkowi więcej trudności, co jednak nie do końca jest wadą, bo lepiej stymuluje rozwój aparatu mowy.

Kupując smoczek dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jego kształt, który może być anatomiczny, symetryczny lub okrągły. Te pierwsze są najbardziej polecane ze względu na kształt przypominający kobiecą pierś, zapobieganie wadom zgryzu. Smoczki fizjologiczne dobrze dopasowują się do otworu buzi, a specjalne wypustki zmniejszają siłę nacisku wywieraną na podniebienie. Smoczek symetryczny również przeciwdziała problemom ze zgryzem. Najmniej podatne na wypadanie są smoczki okrągłe, które świetnie trzymają się w buzi i można wkładać je do niej w dowolny sposób. Kształt tarczy smoczka także ma znaczenie, wpływa na komfort użytkowania. Lepszą cyrkulację zapewniają tarcze z otworami, zmniejsza się też ryzyko wystąpienia wysypki i zaczerwieniania wokół ust. Modele nocne świecą w ciemności, co ułatwia ich znalezienie. Zasada jest taka, aby tarcza smoczka była zawsze większa od ust dziecka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *