Bujaczek dziecięcy – ciekawy gadżet dla najmłodszych

W przypadku każdego dziecka bardzo ważne jest stymulowanie jego zmysłów, co można robić nawet poprzez zabawę. Już nawet niepozorne kołysanie i huśtanie ma wiele zalet, dlatego leżaczek bujaczek będzie świetnym rozwiązaniem. Kołysanie działa uspokajająco i pozwala wyciszyć emocje, wpływa korzystnie na cały układ nerwowy. O zakupie bujaczka leżaczka warto pomyśleć już na etapie kompletowania wyprawki dla maluszka, bo umiejętne używanie go wiąże się z szeregiem korzyści.

Czy warto zainwestować w bujak dla dziecka?

niemowlak w leżaczkuUżywanie bujaczka leżaczka jest skutecznym sposobem na ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej. Dziecko lepiej odczuwa i kontroluje swoje ciało. Ma to też pozytywny wpływ na integrację sensoryczną. Kolejną zaletą kołysania jest wzmacnianie mięśni posturalnych, wsparcie rozwoju motorycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Można nawet mówić o wzmożonej koncentracji, poprawie procesów uczenia się i percepcji słuchowej. Kołysanie towarzyszy dziecku już od pierwszych miesięcy jego życia w łonie matki, kojarzy mu się z przyjemną aktywnością. Bujaczek leżaczek to idealna opcja dla najmłodszych dzieci. Mogą w nim leżeć, bujać się i bawić. Leżaczek bujaczek to spore ułatwienie dla rodzica, bo umożliwia odłożenie dziecka w bezpieczne i wygodne miejsce. Ułatwia to wykonywanie obowiązków domowych, bez konieczności ciągłego nadzorowania malca i zabawiania go.

Dziecko znajdujące się w bujaku może czerpać korzyści płynące z kołysania oraz obserwować swoich rodziców i otoczenie, co przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa. W sprzedaży nie brakuje bujaczków leżaczków wyposażonych w szereg dodatkowych funkcji, które umilają dzieciom czas. Mogą wygrywać melodie, mieć pałąk z zawieszonymi zabawkami, być wzbogacone o pozytywkę. Bujaczek będzie też pomocny podczas usypiania dziecka, bo jednostajny i płynny ruch podczas kołysania pomaga się zrelaksować. Bujaczek będzie wręcz wybawieniem w przypadku znerwicowanego dziecka, które nie może zasnąć. Lekkie bujaki są mobilne i można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie oraz położyć w dowolnym miejscu, bo nie zajmują wiele miejsca. Bujak świetnie sprawdzi się też w roli pierwszego krzesełka do karmienia, wystarczy rozejrzeć się za modelem z regulowanym kątem nachylenia.

O czym należy pamiętać?

Bujaczki dla dzieci mają wiele zalet, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ich używaniem. Dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej na plecach lub na brzuchu. Fizjoterapeuci są zgodni odnośnie tego, że długotrwałe używanie leżaczka bujaczka nie jest optymalne dla małego dziecka, bo wymusza pozycję siedzącą. Zgodnie z ich opinią bujaczki mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój kręgosłupa i układu ruchowego, bo ciało małego dziecka nie jest jeszcze w pełni gotowe do siedzenia. Nie brakuje osób twierdzących, że leżaczki ograniczają swobodę ruchów i mogą nawet wpływać negatywnie na rozwój fizyczny dziecka. Wniosek z tego jest prosty, bujaczka nie należy stosować zbyt wcześnie, w przypadku noworodka nie będzie on najlepszym rozwiązaniem. Kolejną kwestią jest to, aby bujak był odpowiednio wyprofilowany. Warto go używać, ale z umiarem, na czas sprzątania, przygotowywania posiłku itd. Nie należy zostawiać dziecka na bujaku przez kilka godzin, w jednej wymuszonej pozycji, zawsze trzeba zrobić przerwę. Bujaczek leżaczek sprawdzi się już u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Korzystanie z niego nie powinno trwać dłużej niż do szóstego miesiąca życia, gdy dziecko będzie już w stanie samodzielnie przyjmować pozycję siedzącą.

Jak wybrać bujaczek leżaczek?

dziecko leżące w bujaczkuDo wyboru jest wiele rodzajów bujaków, modele standardowe są wyposażone w pałąki z zabawkami, które stymulują zmysł wzroku. Można też wybrać wielofunkcyjny leżak pełniący funkcję huśtawki, kołyski, łóżeczka czy krzesełka do karmienia. Będzie to spora oszczędność miejsca i pieniędzy, bo zniknie potrzeba kupowania wielu akcesoriów. Ciekawą opcją jest również bujaczek elektryczny, w przypadku którego możliwe staje się włączenie trybu automatycznego bujania, niektóre modele pozwalają nawet na zmianę prędkości kołysania. W sprzedaży znajdują się również bujaki interaktywne, bogate w różne przyciski, które przykuwają uwagę dziecka i zachęcają go do aktywności. Przy wyborze leżaka zawsze powinno się mieć na uwadze jego rozmiar. Dziecko nie może mieć problemów ze swobodnym prostowaniem nóg ani zginaniem ich w naturalny sposób. Stopy i łokcie muszą mieścić się w obrysie bujaka. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup leżaka z regulowanym oparciem, co umożliwia dostosowanie go do zmieniających się potrzeb dziecka. Bardzo ważne jest też to, aby bujaczek leżaczek był wyposażony w pasy bezpieczeństwa, najlepsze będą pięciopunktowe. Powinny być one regulowane, co pozwala na idealne dopasowanie ich do potrzeb użytkownika. Nie mogą jednak ściśle przylegać do ciała, bo przełoży się to na dyskomfort. Ich zadaniem jest chronienie dziecka przed wypadnięciem z łóżeczka.

Na co warto zwracać uwagę przy zakupie bujaczka leżaczka?

Przy wyborze bujaka należy mieć na uwadze kwestię przyjmowanej pozycji przez dziecko. Powinno się wybierać modele z siedzeniem wykonanym z miękkiego materiału, co umożliwia zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wystrzegać należy się bujaczków ze sztywnym i twardym podłożem. Godne polecenia są modele, które przypominają w pewnym stopniu hamak. Bujak musi mieć funkcję leżaka, mile widziana będzie też funkcja wibracji, huśtawki lub kołyski. Kolejną kwestią jest waga bujaka, nie powinien być zbyt ciężki, bo wpłynie to negatywnie na jego mobilność i będzie trudniej go przenosić. Konstrukcja leżaczka musi być solidna i wytrzymała, zapewniać stabilność. Istotna będzie też możliwość prania materiałowych elementów, co przełoży się na większą higienę. Godne polecenia są bujaki składane, które po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Ważne jest to, aby nie miały żadnych ostrych elementów, były wykonane z bezpiecznych materiałów, wolnych od szkodliwych składników. Atest bezpieczeństwa i certyfikat CE to podstawa.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *