Cechy dobrej maty edukacyjnej dla dziecka

Rodzice małych dzieci starają się dostarczyć dla swoich pociech takie akcesoria i zabawki, które zainteresują maluszki na dłużej i będą pozytywnie wpływały na ich rozwój. Jednym z prawdziwych must have jest zatem dobra mata edukacyjna. Cóż to takiego? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które są zainteresowane wyborem maty edukacyjnej i chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest mata sensoryczna?

dziecko raczkujące na kolorowej macieMata edukacyjna, lub inaczej mata sensoryczna, to rodzaj maty do położenia na podłodze, na której może się bawić dziecko. Ze względu na to, że maluchy powinny jak najwięcej czasu spędzać właśnie na podłodze, gdzie jest dla nich bezpiecznie i gdzie mogą rozwijać motorykę małą i dużą, taka mata to naprawdę świetna inwestycja. Dziecko można umiejscowić na podłodze, nie martwiąc się o to, że na przykład spadnie z dużej wysokości. Jeżeli maluszek jeszcze samodzielnie się nie przesuwa, ponieważ nadal nie raczkuje, nie ma mowy o wyjściu z maty. Zabawa na niej wspiera rozwój ruchowy dziecka. To właśnie w takich warunkach maluszek może na przykład uczyć się przewracać z plecków na brzuszek i odwrotnie. Leżąc na twardym podłożu, jakim jest podłoga, dziecko może również trenować podnoszenie główki. Jest zatem naprawdę bardzo wiele plusów z układania dziecka na podłodze. Trzeba tylko zapewnić miękkie i stabilne zabezpieczenie w postaci maty.

Cechy dobrej maty edukacyjnej

Czym powinna charakteryzować się naprawdę dobra mata edukacyjna? Dla bardzo wielu rodziców ważne jest to, by była piękna i stanowiła bardzo ładny element dekoracyjny w pokoju dziecka. Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jednak trzeba pamiętać o tym, że design jest jedną z tych cech, które nie są aż tak istotne. Ważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo dla dziecka. Mata powinna być uszyta z odpowiednich tkanin, które nie będą ślizgały się po podłodze. To istotne, bo gdy maluszek stanie się bardziej ruchliwy, zacznie kręcić się na macie, próbować przewracać się z pleców na brzuszek i na odwrót, a wreszcie siadać, pełzać i raczkować, musi mieć odpowiednie podparcie.

Tkanina na matę

Warto zwrócić uwagę, czy od spodu mata podszyta jest materiałem antypoślizgowym, który sprawia, że bardzo dobrze przylega ona do podłogi. Górna część powinna być wykonana z przyjemnej w dotyku tkaniny, którą łatwo można wyczyścić. Dlaczego? Ponieważ podczas różnych zabaw i ewolucji maluszka na macie, bardzo często będzie dochodziło do wypadków w postaci zwrócenia pokarmu, rozlania soczku. Trzeba wybierać maty, które z łatwością można wyczyścić, a nawet wrzucić po prostu do pralki. Higiena jest bardzo ważna dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia dziecka. To właśnie tym w pierwszej kolejności powinna charakteryzować się mata edukacyjna dla niemowlaka. Istotny jest również rozmiar maty. Najlepiej wybierać takie, które dają odpowiednio dużo powierzchni do zabawy i eksplorowania umieszczonych tam gadżetów.

Bezpieczna i interesująca mata

niemowlak na macie edukacyjnejPoza tym, że mata edukacyjna musi być bardzo bezpieczna dla malucha, powinna być też frapująca i interesująca. Należy zwrócić zatem uwagę na zabawki, gadżety, elementy, które dziecko może chwycić, pociągnąć, podnieść na wysokość swoich oczu. Ważne, by były to przedmioty dobrze umocowane, bardzo mocno przyszyte lub zabezpieczone w inny sposób, tak by dziecko nie mogło ich oderwać. Maluszki mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi, dlatego też wszelkie dekoracje, które mają stymulować rozwój dziecka, powinny być stabilnie zamocowane. Dla malutkich dzieci dobrym wyborem będą maty, które uszyte są z tkanin w kontrastowych kolorach. Z reguły rodzice wybierają wzory pastelowe, jednak tak naprawdę wzrok małego dziecka jest lepiej trenowany wtedy, gdy barwy są ze sobą w kontraście. Interesujące są również wszelkiego rodzaju odblaskowe czy świecące elementy, które sprawiają, że maluch dłużej zajmuje się eksplorowaniem maty.

Pałąki do zamontowania nad głową

Dobrze wybrać matę, która może być dostosowana do wieku dziecka i jego etapu rozwoju. Wtedy kupuje się jedną rzecz na dłuższy czas. Świetnie sprawdzi się mata edukacyjna z dodatkowo zamontowanymi specjalnymi pałąkami, na których wiszą różne zabaweczki. Wtedy dziecko leżące jeszcze na pleckach, ma na wyciągnięcie ręki wiele interesujących, kolorowych przedmiotów. Takie zabawki rzeczywiście przyciągają uwagę malucha, trenują jego wzrok, a także motorykę małą i chwyt. Dziecko podnosi rączki do góry i pragnie dosięgnąć zabaweczkę. Można wybrać również matę, która posiada elementy wygrywające melodyjki. Na rynku można znaleźć wiele interesujących mat edukacyjnych w różnych przedziałach cenowych. Warto wybrać wzór, który najbardziej odpowiada potrzebom, a także podoba się wizualnie. Piękne maty, czy to w kolorach pastelowych, czy kontrastowych, mocnych i nasyconych, bez wątpienia urozmaicą zabawę najmłodszego członka rodziny. Maluszek będzie aktywnie spędzał dzień, bawiąc się na macie i czerpiąc z tego dużo przyjemności. A dla rodziców znajdzie się dzięki temu wolna chwila na odpoczynek.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *