Dlaczego lampka nocna powinna znaleźć się w każdym dziecięcym pokoiku?

Podczas aranżowania pokoju dziecięcego duże znaczenie ma dobór właściwego oświetlenia. Potrzebna będzie między innymi nocna lampka dla dzieci, która powinna znaleźć się już w sypialni niemowlaka. Będzie to duże ułatwienie nie tylko dla maluszka, ale też dla rodziców. Nie będzie trzeba używać głównego światła wieczorem, które rozbudziłoby zasypiające dziecko. Podczas karmienia lampka nocna sprawdza się idealnie, to samo dotyczy uspokajania przebudzonego dziecka. Większość maluszków ma problem z zasypianiem w całkowitej ciemności, ich wyobraźnia działa na wysokich obrotach. W odgonieniu mroku i wyimaginowanych potworów pomoże uspokajająca smuga światła.

Dlaczego lampki nocne dla dzieci są niezbędnym elementem wyposażenia pokoju?

lampka nocna oświetlająca zabawkiLampki nocne w pokoju dziecięcym są wręcz koniecznością, oświetlają one delikatnie pomieszczenie, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, zmniejszają strach przed ciemnością. Zestresowane dziecko może mieć problemy z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy i nawet moczeniem. Wystarczy jednak niepozorna lampka nocna dla dzieci, aby rozwiązać tego typu problemy, przegonić lęki. Oczywiście niemowlaki nie są świadome żadnego zagrożenia, błogo śpią niemalże w każdym miejscu. W przypadku starszego dziecka jest już jednak nieco inaczej, szczególnie jeśli naoglądało się różnych bajek o złowrogich stworach. Wiele dzieci jest w stanie wykreować w swojej głowie różne zagrożenia i traktuje je jako element rzeczywistości. Strach przed ciemnością występuje głównie u dzieci między trzecim a czwartym rokiem życia, dlatego w ich pokojach nie może zabraknąć lampki nocnej. Przyda się ona już od narodzin i będzie towarzyszyć maluchowi do wczesnych lat szkolnych. Światło lampek nocnych jest słabsze, przez co nie razi w oczy, łatwiej poruszać się w ciemności w nocy. Będzie można się swobodnie przemieszczać, ale bez całkowitego rozbudzenia. Ponadto świetlna poświata w pokoju dziecka umożliwia szybkie sprawdzenie tego, co się z nim z dzieje, czy czegoś mu nie brakuje.

O lampce nocnej do pokoju dziecięcego warto pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki. W przypadku najmłodszych nie ma większego znaczenia pora dnia, bo budzą się i śpią o różnych godzinach. Konieczne jest wobec tego nocne karmienie i przewijanie, dlatego lampka nocna sprawdza się idealnie. Łatwiej jest wstać w nocy i zająć się dzieckiem przy delikatnym świetle. Taka subtelna poświata jest przyjazna dla wrażliwego wzroku dziecka, nie stanowi dla niego dużego bodźca, przez co nie rozbudzi go. Mama z kolei nie będzie miała problemu ze znalezieniem smoczka, sprawnie nakarmi lub przewinie bobasa. Wdzięczni będą też pozostali domownicy, bo poruszanie się w ciemności jest prostą drogą do potknięcia się i uderzenia o coś, co generuje hałas i jest w stanie wszystkich obudzić, łącznie ze zwierzętami domowymi. Lampka nocna jest też nieocenioną pomocą podczas nauki samodzielnego zasypiania. Dziecko będzie mogło samodzielnie zdecydować o tym, kiedy wyłączy lampę. Przyda się ona też podczas choroby malucha, bo umożliwia ciche poruszanie się rodzica w celu zmierzenia mu temperatury, okrycia go, podania lekarstwa i picia. Na korzyść lampek nocnych przemawia też to, że są energooszczędne. Zużywają niewiele prądu, mogą mieć też funkcję regulowania natężenia światła i opcję czasowego wyłączania. Wszystko to przekłada się na spore oszczędności w skali roku.

Jakie są dostępne rodzaje lampek nocnych?

chłopiec trzymający lampkęSklepowa oferta lampek nocnych dla dzieci jest bogata i zróżnicowana, dzięki czemu można z łatwością dobrać modele do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Popularne są lampy, które stawia się na stoliku lub bezpośrednio na podłodze. Mnogość modeli sprawia, że można przebierać we wzorach, kolorach, kształtach, wielkościach, zdobieniach. Lampki nocne mogą stać się praktyczną dekoracją pokoju dziecięcego i stworzyć przytulny nastrój. Godne polecenia są lampy z ruchomym kloszem lub ramieniem, dzięki czemu możliwe stanie się zmienianie kierunku światła. Uniwersalna jest lampka stojąca umieszczona na szafce przy łóżku dziecka. Zajmuje niewiele miejsca, może być obsługiwana bez konieczności wstawania. Do zalet zaliczyć można też lekkość i mobilność, łatwe przenoszenie. Dotyczy to modeli zasilanych bateryjnie lub wyposażonych w transformator, bo lampki sieciowe wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Mogą być wyłącznie w miejscach z dostępem do kontaktu, co obniża ich mobilność i funkcyjność. Problemem lampek stojących jest też ryzyko przewrócenia jej i zbicia, o co niestety nietrudno w przypadku ruchliwego dziecka czy czworonoga.

Kolejną propozycją są lampy wiszące, które montuje się na suficie. Dają one delikatne i rozproszone światło, które nie męczy wzroku ani nie razi w oczy. Na korzyść lamp wiszących przemawia bezpieczeństwo użytkowania, brak ryzyka ich przewrócenia. W celu włączenia lampki trzeba zwykle do niej podejść i nacisnąć przycisk, chociaż dostępne są też modele wyposażone w łącznik. Lampy nocne sufitowe mogą mieć przeróżne abażury i klosze, kolorowe, wzorzyste, o rozmaitych kształtach. Inną opcją będzie lampa ścienna o kształcie owalnym, kwadratowym lub prostokątnym. Są bardzo mile widziane przez dzieci, szczególnie w postaci świecących kwiatów, zwierząt, serc, gwiazd itd. Można przebierać w motywach lampek, mogą one przedstawić nawet ulubione postacie z bajek. W przypadku kinkietów kluczową kwestią jest prawidłowy montaż, aby zminimalizować ryzyko spadnięcia. Ważna będzie też wysokość lampki, aby dziecko w nią przypadkowo nie uderzyło ręką lub stopą. Lampy ścienne daje delikatne światło, stanowią też dodatkową atrakcję w pokoju dziecięcym, bodziec wzrokowy.

W sprzedaży dostępne są różne niewielkie lampki do kontaktu dające delikatne światło. Można je bezproblemowo przenosić, świetnie sprawdzą się w podróży. Wspaniałą opcją do pokoju dziecięcego są lampki nocne z projektorem, dzięki któremu po zgaszeniu światła na suficie lub ścianie pojawi się piękny obrazek. Projektor może wyświetlać gwiazdy, wózki, zwierzęta, samochody, kwiaty itd. Są one wyposażone w funkcję czasową, dzięki czemu po pewnym czasie wyłączają się samoczynnie, gdy dziecko zaśnie. Ciekawą opcją są też świecące przytulanki z wbudowanymi lampkami LED. Można kupić magiczne lampiony, które się powoli obracają, dając delikatne i rozproszone światło. Małym dzieciom warto kupić lampki nocne z kołysanką, na uwagę zasługują też kolorowe cotton ball, czyli świecące kule kolorowe na sznurku. Niezależnie od wyboru lampki nocnej do pokoju dziecka, powinno się mieć na uwadze: jej rodzaj, czujniki, regulację światła, czas świecenia, barwę światła, design, zasilanie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *