Jak wybrać gryzak dla pociechy?

Każde dziecko będzie musiało doświadczyć ząbkowania w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jest to niestety trudny okres, który może trwać przez wiele miesięcy. Rodzicowi nie pozostaje nic innego, jak zapewnić ulgę w cierpieniu maluszkowi, stosując między innymi gryzaki. Przyniosą one ukojenie w przypadku obrzękniętych i bolesnych dziąseł, przez które próbują przebić się pierwsze zęby mleczne. Ząbkowanie można poznać po intensywnym ślinieniu, braku apetytu i chęci ssania, podwyższonej temperaturze, a także problemach ze snem. Dziecko wkłada do buzi dosłownie wszystko, aby tylko zmniejszyć dyskomfort, dlatego warto wręczyć mu odpowiednio przystosowanego do tego celu i przede wszystkim bezpiecznego gryzaka.

Czy gryzak jest rzeczywiście potrzebny?

dziecko z gryzakiemGryzak nie jest oczywiście czymś niezbędnym w wyprawce dla dziecka, ale okazuje się bardzo pomocny, szczególnie podczas ząbkowania. Nie można dokładnie przewidzieć, kiedy zaczną wyrzynać się pierwsze zęby, dlatego warto pomyśleć o tym akcesorium z wyprzedzeniem, aby mieć je zawsze pod ręką w razie potrzeby. U niektórych dzieci okres ząbkowania rozpoczyna się już po czwartym miesiącu życia. Gryzak służy do niwelowania dolegliwości bólowych i uczucia świądu dziąseł. Każde dziecko przechodzi ten czas inaczej, niektóre maluszki bardzo cierpią, są płaczliwe, niespokojne i marudne. Może pojawić się nawet podwyższona temperatura i luźne stolce. Obolałe dziąsła sprawiają, że dziecko nie ma ochoty na jedzenie, skupia się tylko na tym, aby poczuć ulgę. Gryzak działa uspokajająco, ma też korzystny wpływ na rozwój pociechy, pozwala ćwiczyć chwytanie i manipulowanie przedmiotami. Z czasem poprawia koordynację ruchową. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia nawyku ssania w późniejszych etapach życia. Ssanie kciuka jest bardzo niekorzystne dla dziecka, więc lepiej, aby zajęło się ono gryzakiem.   

Jakie są dostępne rodzaje gryzaków?

Rodzajów gryzaków jest naprawdę sporo, różnią się one przede wszystkim materiałem wykonania i kształtem. Sporą popularnością cieszą się te silikonowe w kształcie smoczka, które mogą być ssane, przez co dzieci nie muszą przez cały czas trzymać ich w rękach. Dodatkowym udogodnieniem są specjalne wypustki, do których można wlać na przykład jakieś krople o działaniu łagodzącym. Kolejną opcją do wyboru są gryzaki żelowe lub wodne. Zwykle są one silikonowe, a wypełniająca je ciecz jest bezpieczna dla dziecka. Jako że maluszek nie ma zębów, to nie trzeba martwić się o przegryzienie gryzaka  wypłynięcie płynu. Zaleta tego typu akcesoriów jest to, że można je schładzać, co przyniesie dodatkową ulgę obolałym i spuchniętym dziąsłom. Wiele osób sięga też po gryzaki kauczukowe, które są całkowicie naturalne i ekologiczne. Pomimo tego, że mają one specyficzny smak i zapach, to dzieci bardzo je lubią. Do barwienia tego typu produktów używa się wyłącznie spożywczych farb. Do zalet kauczuku zaliczyć można to, że ma on właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie trzeba martwić się tym, że pojawi się na nim pleśń. Będzie też wolny od chorobotwórczych drobnoustrojów. Gryzaki kauczukowe są uniwersalne, nadają się więc do podawania zarówno maluszkom, jak i starszym dzieciom.

niemowlę z gryzakiemJeszcze innym rozwiązaniem są gryzaki materiałowe, czyli wykonane z tkaniny. Mogą mieć postać kostki, przytulanki czy nawet książeczki. Tego typu gryzaki sprawdzają się rewelacyjnie w przypadku dzieci, które wyjątkowo trudno przechodzą okres ząbkowania i są bardzo wrażliwe. Pomimo tego, że gryzaki silikonowe i kauczukowe są relatywnie miękkie, to nadal mogą być za twarde dla niektórych dzieci. Alternatywą są wobec tego te wykonane z tkaniny. Na ich korzyść przemawiają też walory edukacyjne, wpływają korzystnie na rozwój zmysłów i ćwiczą motorykę małą. Do twardych gryzaków zalicza się modele drewniane, czyli całkowicie naturalne, ekologiczne, bezpieczne, o właściwościach antybakteryjnych. Gryzaki mogą być wykonane z drewna klonowego lub jesionowego. Są one wolne od toksycznych farb i lakierów, łatwo się je czyści, mają korzystny wpływ na rozwój zmysłów maluszka. Można też wybrać gryzak Mombella, który przypomina kształtem ośmiornicę, małpę, słonia, grzyba czy ślimaka. Taki gryzak grzybek będzie ciekawą atrakcją dla maluszka. Godne polecenia są też te ze specjalnymi wypustkami, które masują bolące dziąsła. W sprzedaży znajdują się także gryzaki z zawieszką, które można zamocować za pomocą klipsa na wózku podczas spacerowania. Wspaniałym pomysłem jest też model z grzechotką, który łagodzi ból i jednocześnie pełni funkcję zabawki. Z kolei gryzak logopedyczny ma specjalną powierzchnię sensoryczną, która wspomaga naukę żucia i gryzienia pokarmów.   

Na co zwracać uwagę przy wyborze gryzaka dla dziecka?

Gryzak dla niemowlaka powinien być niewielki i lekki, łatwy do samodzielnego wkładania do buzi. Istotne jest to, aby był dobrej jakości, wykonany z bezpiecznych materiałów, a także posiadał odpowiednie atesty i certyfikaty. Nie może mieć żadnych ostrych krawędzi ani elementów, które mogłyby się oderwać. Gryzak powinien być łatwy w czyszczeniu i nadający się do dezynfekcji. Warto mieć też na uwadze dodatkowe funkcjonalności typu grzechotka, wypustki masujące, smoczek, możliwość schładzania czy zawieszka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *