Wybór pierwszej książeczki dla dziecka

Kolorowe, miękkie książeczki niemal od pierwszych miesięcy życia dziecka, pomagają rozwijać chęć poznawania, ciekawość świata i naukę umiejętności. Nazywa się je książkami sensorycznymi, które pełnią rolę jednych z pierwszych zabawek edukacyjnych. Są to książeczki dla niemowląt, w pełni bezpieczne, które pomagają pobudzić zmysły i wpływać na pozytywny rozwój dziecka. Dzięki możliwości dotykania różnorodnych faktur, słuchania różnych dźwięków oraz doświadczania kontrastującej kolorystyki dziecko rozwija pierwsze umiejętności spostrzegania. Książeczki sensoryczne dla niemowląt, zapewniają zabawę, która daje dużo radości, a także posiadają odpowiednie walory edukacyjne dla dziecka.

Książeczki sensoryczne – wykonanie i zastosowanie

dziecko z książeczką kontrastowąObecne książeczki sensoryczne dla niemowląt zachwycają kształtami oraz nietuzinkowym wykonaniem. Najczęściej wykonane są z filcu bądź innych miękkich materiałów. Charakteryzują się wodoodpornością i skrywają wewnątrz siebie wiele różnych elementów między innymi wypustki do wyciągania, grzechotki, lusterka czy wstawki z tkanin. Książeczka sensoryczna w odróżnieniu od swoich odpowiedników, zachęca dziecko do jej oglądania, przesuwania oraz dotykania. Tym samym spełnia ona jeden ze swoich głównych celów, jakim jest stymulacja zmysłów dzieci.   

Książeczka sensoryczna przede wszystkim wyróżnia się intensywną kolorystyką, dzięki której dziecko może rozwijać wzrok. W tych pozycjach książek, które dedykowane są dla najmłodszych, bardzo często znajdują się dzwoneczki, szeleszczące folie, suwaki, rzepy co w efekcie przyczynia się również do kształtowania słuchu dziecka. Z kolei filc czy drewniane elementy oraz laminaty pobudzają zmysł węchu. A wszystko, co pachnie, naturalnie zachęca dzieci do skorzystania. Należy podkreślić, że dzieci poprzez wkładanie różnego rodzaju przedmiotów do buzi i gryzienie poznają otaczający je świat. Dlatego elementy, które przyczepione są do książeczki,  takie jak piłeczki wykonane są z miękkich i bezpiecznych materiałów i spełniają funkcje poznawcze. Także dzięki dotykowi dzieci zdobywają wiele cennych informacji związanych z odbiorem. W książeczkach sensorycznych nie brakuje różnorodnych elementów takich jak miękkie futerka, gładkie figury czy szorstkie szczoteczki, dzięki którym dziecko poprzez dotyk doświadcza odbioru świata.

Książeczki sensoryczne – stymulowanie rozwoju dziecka

Książeczka sensoryczna jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem dla każdego malucha. Dzięki nim dziecko poznaje otoczenie i korzysta z posiadanych zmysłów. Niemowlęta dzięki książeczkom edukacyjnym mają możliwość wspomagania własnego rozwoju w zasadzie od pierwszych miesięcy życia. Z kolei dla nieco starszych maluchów zaleca się korzystanie z bardziej zaawansowanych książeczek edukacyjnych, wyróżniających się kontrastującymi barwami. Pomijając stymulowanie wzroku, dzięki książeczkom możliwe jest również wspomaganie właściwego kojarzenia. Niemniej przy wyborze odpowiedniej książeczki edukacyjnej dla noworodka, należy pamiętać o tym, by była bezpieczna, czyli wykonana z miękkich materiałów.

Książeczki sensoryczne dzięki swojej budowie i zawartości są bezpieczne i mocno rozwijające dla dziecka. Poza tym stanowią świetną zabawę, przy czym budzą i rozwijają ciekawość młodej jednostki. Takie umiejętności jak chwytanie oraz przesuwania to jedne z pierwszych czynności, których uczy się dziecko. A to wszystko zapewniają książeczki sensoryczne, które dają takie możliwości dzieciom. Niemniej wybierając odpowiednią książeczkę dla noworodka, trzeba pamiętać, aby była ona wykonana z materiałów miękkich. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, tym samym elementy wyposażenia książeczki sensorycznej nie mogą być słabo przyszyte. Ponadto elementy muszą być dobrze widoczne, aby mogły skutecznie spełniać swoje zadanie.

Książeczki sensoryczne dla noworodków

dziecko oglądające książeczkę obrazkowąWspółcześnie książeczki edukacyjne dla dzieci tworzone są w coraz wymyślniejszy sposób, aby gwarantowały efektywną edukację. Ich zadaniem jest zapewnienie zabawy i budzenie ciekawości dziecka. Tym samym oprócz ciągłego stymulowania zmysłów dziecka, wspomagają edukacje, a także rozwój odpowiednich umiejętności manualnych. Nowoczesne książeczki sensoryczne dla niemowląt doskonale rozwijają umiejętności mowy, a znajdujące się w nich elementy i ilustracje często są zarzewiem początków poznawania odgłosów zwierząt oraz pierwszych słów. Należy podkreślić, że w momencie wybierania odpowiedniej książeczki edukacyjnej dla dziecka trzeba pamiętać, aby jej faktura była miękka. W przypadku książeczek sensorycznych przede wszystkim trzeba wybierać produkty wysokiej jakości takie, które będzie można także prać.

Rynek książek dla dzieci jest bardzo bogaty w różnego rodzaju produkty. Wśród książeczek sensorycznych dla dzieci znaleźć można bardzo dużą ilość pozycji. Jedną z bardziej popularnych pozycji dla niemowląt jest „Sensoryczna Książeczka Dżungla”. Jest to książeczka wykonana z miękkiego materiału, oferująca dziecku szerokie możliwości dotyku i kształtowania wzroku. Z kolei dla nieco starszych maluszków świetnie sprawdzą się książeczki z serii „Dotykam, poznaje”. Sprawdzą się we wsparciu rozwoju sensorycznego dzięki aktywizacji zmysłu wzroku i dotyku, a także pobudzeniu wyobraźni. Bardziej rozbudowane wersje pozwalają także na wzbogacenie słownictwa.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *