Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Rowerek dla dziecka to inwestycja, nad którą zastanawiają się już rodzice najmłodszych maluchów. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu stanowi nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, należy również zwrócić uwagę na możliwości, umiejętności, czy wzrost i siłę młodego człowieka. Jeśli pojazd okaże się za ciężki i niewygodny, to może skutecznie zniechęcić dziecko do rowerowych przygód w przyszłości. Jak więc dobrać odpowiedni model dla małego rowerzysty?

Rowerki dla dzieci – od czego zacząć przygodę

Niejeden rodzic na pewno pamięta czasy, kiedy to w parkach, na podwórkach opiekunowie biegali za swoimi dziećmi, próbującymi złapać równowagę na rowerkach. Bardzo często pomagał w tym kij od szczotki, czy gruby patyk. Obecnie na rynku jest taki duży wybór dziecięcych jednośladów, że taki widok jest już rzadkością. Ważne jest jednak, aby rower spełniał nie tylko oczekiwania rodzica, ale przede wszystkim dziecka. Jaki rowerek wybrać na pierwsze przejażdżki? Poniżej kilka propozycji.

Rowerek biegowy

dziecko na rowerku biegowymRowerki biegowe są bardzo często wybierane dla małych dzieci. Jest to pojazd na dwóch kółkach, ale nie posiada on pedałów jak tradycyjny rower. Co ważne, jest bardzo lekki i przeznaczony dla dzieci już od 18 miesiąca życia. Oznacza to, że gdy tylko maluch zacznie dobrze chodzić i biegać – może już z niego korzystać. Rowerek biegowy ma też dużo zalet. Przede wszystkim maluch, odpychając się stopami od podłoża, uczy się odpowiedniego balansowania ciałem, utrzymania równowagi i ćwiczy koordynację psychoruchową. Umiejętności te są niezbędne, gdy dziecko będzie próbowało jazdy na tradycyjnym rowerze. Przy wyborze rowerka biegowego należy pamiętać, że musi być on dostosowany do wzrostu dziecka. Siedząc na nim, powinno mieć stopy oparte na podłożu, jeśli sięga na palcach – to rowerek jest dla niego zbyt duży. Stabilna postawa jest niezbędna, aby maluch czuł się bezpiecznie i polubił rowerowe wycieczki.

Rowerek trójkołowy

Przy wyborze rowerków trójkołowych należy zwrócić uwagę na rozstaw jego kół. Musi być stabilny. Niestety kierowanie takim pojazdem jest często dość ciężkie. Dziecko potrzebuje dużo siły, aby nacisnąć pedał i łatwo się zniechęca. Plusem jest rączka do pchania pojazdu, więc rodzice zawsze mogą pomóc maluchowi. Przez to jest już polecany dla najmłodszych nawet 12-miesięcznych dzieci. Jednakże takie rozwiązanie nie pomaga dziecku w nauce jazdy, jak w przypadku rowerków biegowych, a jedynie pozwala mu się przemieszczać z miejsca na miejsce.

Rowerek z doczepianymi kółkami

Kolejną propozycją jest prawdziwy rower z pedałami. Są one dostępne w rozmiarze koła już od 12 cali, czyli odpowiednim dla dzieci nawet trzyletnich. Taki pojazd ma najczęściej dodatkowe kółka boczne, które można odczepić. Zapewnia to cykliście stabilizację i chroni malucha przed upadkiem. Jednak nie uczy utrzymywania równowagi, a dzieci, korzystając z niego, często mają tendencję do pochylania się w jedną stronę. Wybierając taki rodzaj rowerka, trzeba zwrócić uwagę, żeby był on lekki i dostosowany do wzrostu dziecka.

Jak dobrać odpowiedni rower?

tata pomaga dziecku w nauce jazdy na rowerzeŻeby dobrać odpowiedni rower dla dziecka, trzeba sugerować się przede wszystkim wzrostem i wyglądem, a nie wiekiem młodego cyklisty. Należy też zwrócić uwagę na długość rąk i nóg. Długość nóg mierzy się od wewnętrznej strony kończyny. I tak dla malca o wzroście 80 – 105 cm i długości nogi ok. 35 cm najlepsze będą rowerki biegowe o rozmiarze koła 12 lub 14 cali, a dla dziecka od 95 do 120 cm i długości nogi ok. 48 cm małe rowery z pedałami o rozmiarze kół 16 cali. Dla dziecka do 135 cm rozmiar koła powinien wynosić 20 cali, a ramy 11 – 13 cali. Dla nastolatka mogą to być już koła 24 lub 26 cali. Najważniejsze jednak, aby rowerki dla dzieci kupowane były z rozmysłem. Dziecko powinno móc przymierzyć się do niego, a w miarę możliwości nawet przejechać. Powyższe parametry są bowiem orientacyjne. Dużo też zależy od sylwetki dziecka. Rower dobrany pod względem wzrostu może być za ciężki i za masywny dla nastolatka o szczupłej budowie ciała, natomiast odpowiedni dla kogoś niższego, ale bardziej rozbudowanego. Kluczem jest tu więc rozpoznanie możliwości młodego użytkownika jednośladu i dostosowanie go do jego budowy ciała. Przy wyborze rowerka warto też kierować się jego specyfiką. Rowerki biegowe mogą być np. drewniane lub metalowe. Oba mają swoje zalety: drewniany jest naturalny, lżejszy, a metalowy zaś posiada regulację i można go dostosować do wzrostu dziecka. Podwyższyć siodełko i kierownicę, przez co posłuży dłużej. Należy też zwrócić uwagę, czy jest to pojazd dla dziewczynki, czy chłopca. Każda płeć ma bowiem swoje potrzeby, względem kolorów, wyposażenia i dostępnych gadżetów. Wybór na rynku jest jednak tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego malucha.

Korzyści płynące z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze dostarcza dziecku wiele korzyści. Jest formą zabawy, uczy aktywnie spędzać czas, a także wpływa pozytywnie na jego zdrowie i rozwój. Maluch, poruszając się w ten sposób oswaja się z prędkością, rozbudza w sobie ciekawość świata i uczy orientacji w przestrzeni. Taki ruch kształtuje również u dziecka umiejętność upadania, cierpliwość, rozwija jego mięśnie i mózg. Dziecko bowiem uczy się jednoczesnego wykonywania zaplanowanych ruchów nogami i rękoma, obserwacji i reagowania na to, co dzieje się wokół niego. Co więcej, rowerki dla dzieci dają możliwość już nawet 3-latkom samodzielnego przemieszczania się pod okiem rodzica. Jest to dla nich lekcja samodzielności, która zaowocuje większą pewnością siebie. Rowerek biegowy idealnie przygotuje malucha do jazdy na większym rowerze. Oswojony od najmłodszych lat z tym rodzajem aktywności fizycznej, będzie z radością sięgał po jednoślad w przyszłości.

Chociaż wybór odpowiedniego rowerka dla dziecka nie jest łatwy, warto poświęcić temu czas. Dopasowany rower to nie tylko świetna zabawa i radość młodego człowieka, ale także jego zdrowie, rozwój i rozbudzenie w dziecku nawyku aktywnego spędzania czasu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *