Jaki rodzaj laktatora wybrać?

Każdej młodej mamie można polecić zakup laktatora, który przydaje się tak naprawdę jeszcze przed narodzinami dziecka. Pokarm wycieka z brodawek sutkowych nawet w czasie ciąży, co staje się mocno uciążliwe dla kobiety. Ręczne odciąganie pokarmu jest dość problematyczne i wiele pań tego nie potrafi. Nieumiejętne ściąganie mleka może wiązać się z dolegliwościami bólowymi, dlatego warto ułatwić sobie życie i zapewnić komfort, wyposażając się w laktator. Jest to specjalne urządzenie stworzone z myślą o młodych mamach, służące do odciągania pokarmu z piersi. Laktator wytwarza podciśnienie, które stymuluje laktację, a ściągnięty pokarm może być przechowywany w lodówce lub zamrażarce.

Czy warto używać laktatora?

butelka dla niemowlątKarmienie piersią ma wiele zalet, ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami dla mamy. Samoczynnie spływający pokarm z brodawek sutkowych moczy biustonosz i przecieka nawet przez ubranie. Wymaga to częstego zmieniania wkładek laktacyjnych, co stanowi dodatkowe utrudnienie i generuje koszty. Trzeba pamiętać o tym, że mleko jest produkowane w piersiach przez całą dobę, u niektórych kobiet można nawet mówić o nadmiernej laktacji. Odciąganie pokarmu staje się wręcz niezbędne. Warto wobec tego być gotową na ewentualne problemy z karmieniem i zaopatrzyć się w laktator już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka. Laktator jest niezwykle pomocny w przypadku kobiet po cesarskim cięciu, gdy dziecko ma osłabiony odruch ssania.

Zdarza się tak, że maluszek jest wręcz zbyt zmęczony lub musi zostać oddzielony od matki, dlatego w celu uniknięcia zaburzenia laktacji należy sięgnąć po laktator. Za jego pomocą można pobudzić wydzielanie pokarmu. Będzie bardzo pomocny w przypadku brodawek obolałych, poranionych, płaskich i wklęsłych. Karmienie piersią nie jest niestety wspaniałym przeżyciem, trzeba się tego nauczyć. Ponadto zmiany hormonalne przyczyniają się do nadwrażliwości brodawek i ich bolesności. Problem pojawia się też przy płytkim ssaniu, szarpaniu i kąsaniu sutków przez dziecko. Ogromnym ułatwieniem, które przyniesie ulgę, będzie delikatne odciąganie pokarmu i dawanie go maluszkowi. Nie trzeba martwić się o to, że zaburzy to odruch ssania. Z takiego rozwiązania warto korzystać do czasu, aż brodawki się w pełni zagoją.

Kiedy warto sięgać po laktator?

Zaletą lektora jest to, że pomaga formować brodawki, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej chwytać za pierś. Warto wobec tego odciągać pokarm zarówno po karmieniach, jak i między nimi. Na korzyść laktatorów przemawia to, że ułatwiają one przystawianie dziecka do piersi, zmiękczają ją. Ma to szczególne znaczenie podczas nadprodukcji mleka, przez co piersi stają się twarde, a dziecku trudno zassać brodawkę. Mając odciągnięty pokarm, każdy może nakarmić maluszka, dzięki czemu mama może odpocząć. Takie rozwiązanie sprawdzi się także pod jej nieobecność. Pozwala to na kontynuowanie karmienia piersią nawet po powrocie mamy do pracy.

Laktator jest też bardzo przydatnych akcesorium podczas rozszerzania diety dziecka. Odciągnięty pokarm można użyć do przygotowania kaszki dla maluszka. Urządzenie to przydaje się także w przypadku niedoboru pokarmu, bo zwiększa jego produkcję. Będzie też nieocenioną pomocą podczas choroby, gdy mama musi zażywać leki, co uniemożliwia karmienie piersią. Dłuższe przerwy od karmienia mogą jednak hamować laktację, dlatego zaleca się odciągać pokarm. Laktator będzie potrzebny również w przypadku przedwczesnego porodu. Wcześniak nie jest w stanie ssać piersi, co wymaga ściągania pokarmu co trzy godziny i podawania go maluszkowi przez sondę lub dojelitowo.

W jaki sposób przechowywać odciągnięty pokarm?

Mając laktator, można odciągać pokarm, ale pojawia się pytanie, jak go prawidłowo przechowywać. W sprzedaży dostępne są specjalne woreczki do mrożenia pokarmu, dzięki czemu można w higieniczny i bezpieczny sposób trzymać go przez dłuższy czas w zamrażalniku. Nie trzeba martwić się o to, że straci on swoją wartość, bo mrożenie pozwala zachować większość wartości odżywczych. Należy pamiętać o tym, że torebki do przechowywania pokarmu są jednorazowe, dlatego po zużyciu nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Woreczki są sterylne, więc do pokarmu nie przedostaną się zanieczyszczenia ani drobnoustroje. Nadają się też do przechowywania pokarmu w lodówce w pozycji pionowej, co zapobiega rozlewaniu. Są też wzbogacone o etykiety, dzięki czemu można je oznaczyć datą ściągnięcia pokarmu.

W lodówce świeżo ściągnięty pokarm może być przechowywany w przeznaczonym do tego woreczku przez aż cztery dni lub dobę po rozmrożeniu. Z kolei w zamrażalniku można trzymać go do nawet sześciu miesięcy. Bardzo ważne jest też to, aby nigdy nie wkładać woreczka do kuchenki mikrofalowej. Alternatywą dla woreczków są specjalne pojemniki do przechowywania pokarmu, które mogą być używane wielokrotnie. Chcąc trzymać mleko w lodówce, powinno się je postawić przy tylnej ścianie na półce środkowej lub dolnej. Bardzo ważne jest również to, aby pod żadnym pozorem nie zamrażać pokarmu, który został już wcześniej rozmrożony.

Jakie są rodzaje laktatorów?

karmienie dziecka butelkąW sprzedaży dostępne są laktatory ręczne i elektryczne. Te pierwsze świetnie sprawdzają się do okazjonalnego odciągania pokarmu. Mogą wybrać je mamy niemające problemu z laktacją. Laktator ręczny przyda się także kobietom podróżującym. Jako że zawsze może pojawić się potrzeba odciągnięcia mleka w przypadku choroby czy wyjścia, warto mieć pod ręką tego typu akcesorium. Laktatory ręczne są tanie, na ich korzyść przemawia też cicha praca. Modele gruszkowe wymagają odciągania pokarmu przy użyciu obu rąk, są wyposażone w pompkę, którą trzeba rytmicznie uciskać i puszczać na brodawce. Dostępne są też laktatory tłokowe, które wytwarzają podciśnienie, one również angażują obie dłonie. Praktyczniejsze są laktatory z pompką, które umożliwiają odciąganie pokarmu jedną ręką.

Zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu są laktatory elektryczne, wyposażone w silnik wytwarzający podciśnienie. Jeśli kobieta chce regularnie odciągać pokarm, to laktator elektryczny będzie najlepszym wyborem. Zaletą jest krótki czas ściągania mleka, zajmuje to zwykle kilkanaście minut z jednej piersi. Po laktator ręczny warto sięgać w przypadku wcześniaka, który jest karmiony przez sondę. Jeśli mama często wychodzi i zostawia maluszka pod opieką innej osoby, to model elektryczny będzie niezastąpiony. Sprawdzi się też idealnie do pobudzenia laktacji. Po laktator elektryczny warto sięgnąć w przypadku powrotu do pracy i chęci kontynuowania karmienia piersią. Tego typu urządzenia mogą być zasilane z sieci elektrycznej, bateryjnie lub z ładowarki samochodowej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze laktatora?

Przy wyborze laktatora należy mieć na uwadze rozmiar i kształt urządzenia. Lejek powinien być dopasowany do wielkości brodawki, aby móc komfortowo i efektywnie odciągać pokarm. Godne polecenia są modele z nakładkami na lejek, dzięki czemu lepiej przylega i zasysa. Mile widziane są też nakładki masujące i dodatkowe akcesoria typu pojemniki do przechowywania pokarmu wraz z zakrętkami. Przydatna jest też podstawka na butelkę z mlekiem. Laktator musi być wykonany z dobrej jakości materiałów, stabilny, łatwy w obsłudze i wytrzymały oraz posiadać odpowiednie atesty i spełniać normy bezpieczeństwa. W przypadku modelu elektrycznego należy mieć na uwadze możliwość dostosowywania siły ssania i sposób zasilania. Znaczenie ma też dwufazowe odciąganie pokarmu, prosta budowa, głośność i szybkość pracy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *