Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Mogłoby się wydawać, że urządzenie pokoju dziecięcego jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie i może okazać się to nie lada wyzwaniem dla rodzica. Bogactwo i różnorodność asortymentu w sklepach meblowych sprawia, aż trudno zdecydować się na konkretny model mebla dostępnego w różnych wariantach. Należy wobec tego dobrze zastanowić się nad aranżacją pokoju dziecka, mając na uwadze jego wiek, potrzeby, preferencje, zainteresowania. W przypadku niemowląt jest to zdecydowanie łatwiejsze, a wraz z wiekiem stopień trudności rośnie ze względu na zwiększające się wymagania młodego człowieka.

O czym należy pamiętać podczas urządzania pokoju dziecięcego?

dziewczynki bawią się na łóżkuW przypadku małej przestrzeni urządzenie pokoju dziecięcego jest dosyć problematyczne, dlatego warto postawić przede wszystkim na funkcjonalne meble, ergonomiczne, kompaktowe. W niewielkim pomieszczeniu trudno o wydzielenie stref, a jest to bardzo pomocne. Zaleca się podzielić pokój na trzy strefy funkcjonalne, czyli na relaks i sen, zabawę oraz naukę. W przypadku pokoju dziecięcego warto postawić na uniwersalność, co dotyczy nie tylko mebli, ale też dodatków i kolorystyki. Godne polecenia są meble modułowe, które można ustawiać w różnych konfiguracjach i z łatwością przestawiać. Jeśli meble mają służyć przez dłuższy czas, to najlepsze będą stonowane kolory i naturalne fronty. Podczas aranżowania wnętrza na uwadze powinno się mieć przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort użytkowania, walory estetyczne są kwestią drugorzędną. Meble muszą być stabilne, trwałe, wytrzymałe, bez ostrych krawędzi i wystających rantów. Znaczenie ma ciche i bezpieczne domykanie drzwiczek, aby przypadkiem nie doszło do przytrzaśnięcia palców.

Co ma znaczenie podczas aranżowania pokoju dziecka?

Bardzo ważną kwestią w przypadku mebli dziecięcych jest to, aby były one wykonane z dobrej jakości, bezpiecznych materiałów, wolnych od toksycznych substancji. Sprawdzić powinno się, czy użyte lakiery, woski, farby i oleje nie mają w składzie szkodliwych związków. Najlepiej nadają się do pokoju dziecka meble wykonane z litego drewna, tańszym rozwiązaniem będzie płyta MDF. Pokój dziecka powinien być tak zaprojektowany, aby wyglądał schludnie i nie było trudności z utrzymaniem w nim porządku. Nie może wobec tego zabraknąć pojemnych szaf lub komód, skrzyń i różnych schowków. Kolejną kwestią jest wybór wyposażenia wnętrza, które będzie hipoalergiczne i antybakteryjne. Nie poleca się przedmiotów wykonanych z pluszu, dywanów z długim włosiem, nadmiaru tekstyliów. Są one podatne na zabrudzenia i stają się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Nie należy też przesadzać z kolorami, wzorami ani jaskrawością. W zupełności wystarczy ograniczenie się do maksymalnie czterech kolorów, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej się skupić. Bardzo ważne jest również dobranie właściwego oświetlenia głównego, przy biurku i przy łóżku. Małym dzieciom przyda się oczywiście lampka nocna emitująca delikatne światło, co ułatwi zasypianie. W pokoju dziecka nie należy przesadzać z dodatkami. Zaleca się postawić na kreatywne akcesoria typu tablica magnetyczna lub korkowa, namiot tipi, naklejka ścienna (może mieć walory edukacyjne np. mapa świata).

Niezbędne meble dla dzieci

pokój dla dzieciNajważniejszym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego jest oczywiście łóżko, które powinno być wygodne, funkcjonalne, stabilne i solidne. Łóżko służy zwykle nie tylko do spania, ale też do relaksu w ciągu dnia, zabawy, czytania, słuchania muzyki. Powinno się dobrać je do wieku dziecka i jego wzrostu. Uniwersalne są łóżka o wymiarach 90 x 190/200 cm, które zapewnią swobodę ruchów nawet nastolatkowi. Będzie to długoterminowy zakup, bez konieczności wymieniania mebla po paru latach. Małemu dziecku wystarczy łóżko o wymiarach 70 x 140 cm, ale niestety szybko z niego wyrośnie i konieczne będzie kupienie większego mebla. W przypadku rodzeństwa dzielącego jeden pokój świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe. Nie brakuje modeli pozwalających na dowolne zaaranżowanie dolnej przestrzeni – mogą się w niej znaleźć biurko, schowki, szafki. W przypadku ograniczonego metrażu takie rozwiązanie sprawdza się rewelacyjnie, bo pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Ciekawą opcją jest łóżko z wysuwanym dodatkowym materacem na niższym poziomie, przestrzenią przeznaczoną do przechowywania pościeli.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym potrzebne będzie biurko do odrabiania lekcji, czytania, wykonywania różnych prac plastycznych itd. Godne polecenia są biurka z regulowanym blatem, dzięki czemu można dopasować jego wysokość do wzrostu użytkownika. Na uwadze trzeba mieć to, aby biurko było wzbogacone o szuflady, szafki i przegródki. Blat mebla musi być wystarczająco szeroki, aby zmieściły się na nim wszystkie przedmioty. Mile widziane będą też otwory do rozprowadzenia kabli, dzięki czemu przestaną się plątać po całym blacie. Biurko powinno być przystosowane do sprzętu komputerowego. Znaczenie ma również to, aby ustawić je blisko okna. Nie można też zapomnieć o ergonomicznym krześle lub fotelu dopasowanym do biurka. Godne polecenia są modele pozwalające na regulowanie siedziska, oparcia, zagłówka, podłokietników.

 

Na meble dziecięce składają się też regały, dzięki którym można uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Ułatwiają one utrzymywanie porządku, można na nich ustawić zabawki, książki i inne materiały edukacyjne, rozmaite akcesoria. Wszystko będzie dobrze widoczne i w zasięgu ręki. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się regały z otwartą przestrzenią, szczególnie w przypadku małego dziecka. Z kolei dla starszego idealne są meble bardziej zabudowane, z zamykanymi frontami i szyldami. Regały mogą być wolnostojące lub przyścienne. Te pierwsze są mobilne, natomiast modele montowane do ściany zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Nie można też zapomnieć o pojemnej szafie do przechowywania odzieży i utrzymania porządku w pokoju. Godne polecenia są szafy z lustrem, meble przyozdobione stylową fototapetą lub naklejką. Zaleca się wybierać szafy, które umożliwiają modyfikowanie układu półek i drążków. Mile widziane będą też półki do przechowywania drobiazgów i bielizny.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *