Kiedy podarować dziecku biegówkę?

Każdy rodzic obserwuje, jak umiejętności i potrzeby malucha nieustannie się zmieniają. Kiedy staje się on bardziej aktywny i chce coraz szybciej poruszać się po otaczającym go świecie, można mu to ułatwić za pomocą różnorodnych akcesoriów i zabawek. Rowerki biegowe są niezwykle korzystne dla dzieci, ponieważ nie tylko pozwalają rozładować energię maluchów, ale również wspierają ich aktywność i rozwój koordynacji ruchowej.

Rowerek biegowy – wsparcie umiejętności motorycznych malucha

mama całująca dziecko siedzące na biegówceDzieci każdego dnia nabywają nowe umiejętności, które pozwalają im poznawać otaczający je świat, a także doświadczać go na nowe sposoby. Kiedy nauczą się już wstawać, a następnie samodzielnie chodzić, chcą się coraz szybciej poruszać. W takich momentach warto wspierać rozwój ich aktywności ruchowej. Świetnie sprawdza się w tym rowerek biegowy. Maluchy, które rozpiera energia podczas spacerów, będą miały mnóstwo zabawy, a regularny ruch stanie się dla nich jeszcze przyjemniejszy. Odpychanie się na biegówce zmusza dziecko do balansu ciałem, a także trzymania równowagi. Wzmacnia to siłę jego mięśni, a dodatkowo pomaga w kształtowaniu zmysłu orientacji. Jest to doskonały sposób na nabycie niezbędnych umiejętności, które przydadzą się podczas nauki jazdy na rowerze z pedałami.

W jakim wieku powinno być dziecko?

Prawidłowy rozwój dziecka, u każdego przebiega podobnie, jednak jest wiele indywidualnych czynników, składających się na to, kiedy uczą się one konkretnych umiejętności. W okolicach 2 roku życia maluchy są już zwykle rozbiegane i energiczne, dlatego jest to najlepszy czas na zakup biegówki. Produkty te są zwykle polecane dla dzieci od 18 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest obserwowanie swojej pociechy, aby stwierdzić, czy jest gotowa na naukę utrzymywania równowagi oraz czy jej kroki są już stabilne. Rowerek biegowy dla 2 latka jest doskonałym pomysłem na prezent, ponieważ w tym wieku umiejętności motoryczne dziecka są już dobrze rozwinięte. Jazda na biegówce będzie dla niego bezpieczną formą aktywności i zabawy w czasie spacerów z rodzicami, kiedy siedzenie w wózku lub chodzenie za rękę zaczynają go nudzić.

Czy wzrost ma znaczenie?

Wybierając wśród dostępnych modeli biegówek, można trafić na takie, przystosowane do różnych parametrów fizycznych dziecka. Wielkość wybranego rowerka powinna zostać dopasowana do wzrostu malucha w taki sposób, aby w momencie kiedy siedzi na siodełku, jego stopy w całości przylegały do podłoża. Jest to bardzo ważne dla jego bezpieczeństwa i wygody, dlatego jeśli dziecko jest za niskie, należy odczekać kilka miesięcy przed zakupem. Rowerki z regulowanym siodełkiem świetnie sprawdzą się przy dłuższym użytkowaniu, ponieważ będą rosły razem z dzieckiem. Siedzenie nie powinno być ustawione zbyt wysoko, aby maluch miał pełną kontrolę przy zatrzymywaniu się oraz manewrowaniu kierownicą. Dzięki temu nie będzie mu groziło przewrócenie się, a jednocześnie podczas jazdy utrzyma prawidłową postawę ciała, co przyniesie wiele korzyści w jego dalszym rozwoju.

Biegówka czy rowerek trójkołowy?

dziecko w żółtym płaszczyku odjeżdżające na biegówceKiedy dziecko rozpiera energia i zaczyna ono szukać nowych form ruchu, warto pomyśleć o zakupie rowerka. Czy lepiej zdecydować się na trójkołowy, czy biegowy zależy jedynie od tego, jakie są umiejętności motoryczne malucha. Biegówka jest doskonałym pomysłem dla wszystkich pociech, stawiających pewne kroki i mających zmysł równowagi, który warto rozwijać. W ten sposób dziecko dużo szybciej nauczy się jazdy na prawdziwym rowerze, ponieważ nie będzie musiało poznawać kilku nowych umiejętności jednocześnie. Rowerek biegowy daje maluchowi możliwość swobodnego przemieszczania się. Jeżeli widać u niego zainteresowanie pojazdami dwukołowymi, a także kiedy rodzice nie mogą za nim nadążyć, ważnym elementem każdego spaceru stanie się biegówka.

Jaki model będzie najlepszy?

Kupując biegówkę dla dziecka, zwraca się uwagę na wielkość rowerka, ale również na jego estetykę. Musi się on podobać zarówno rodzicom, jak i maluchowi, który będzie wtedy dużo chętniej korzystał ze swojego nowego środka transportu. Poza tym warto jest również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Rowerek biegowy drewniany charakteryzuje się lekką ramą, w odróżnieniu od tych wykonanych z metalu lub aluminium. Docenią to dzieci, ponieważ odpychanie się będzie dla nich mniej męczące, a manewrowanie kierownicą łatwiejsze. Jest to komfort również dla rodziców, którzy w wielu sytuacjach, na przykład kiedy dziecko zmęczy się podczas spaceru, będą zmuszeni do noszenia biegówki w ręku lub na ramieniu. Należy również pamiętać o zakupie kasku. To jeden z nawyków, którego warto uczyć dziecko już podczas jazdy na pierwszym rowerku.

Dzieci w 2 roku życia stają się niezwykle aktywne. Chodzenie i bieganie nie sprawia im już trudności, więc szukają szybszych sposobów na przemieszczanie się. Nauka nowych umiejętności przychodzi im w tym wieku łatwo, dlatego jest to najlepszy moment na zakup rowerka biegowego. Dzięki niemu będą dużo chętniej spędzały aktywnie czas na świeżym powietrzu, jednocześnie ćwicząc swój zmysł orientacji i równowagi.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *