Idealna czapeczka niemowlęca na wiosnę

Zapewne niejeden rodzic, tworząc wyprawkę dla swojej pociechy, która lada moment miała przyjść na świat, zastanawiał się, jaką czapeczkę powinien wybrać dla takiego maluszka? Nowo narodzone dzieci są naprawdę maleńkie, co jeśli zakupiona czapeczka będzie za duża? Z pewnością wiele przyszłych matek i ojców ma w głowie te dwa pytania. Wbrew pozorom w obecnych czasach dobranie odpowiedniej czapki dla maluszka nie jest niczym trudnym, w internecie łatwo znaleźć informacje na ten temat, a sklepy oferują nam szeroki asortyment w tym zakresie. Jeśli po sprawdzeniu tego dalej nie jest się pewnym, warto poprosić o poradę innych rodziców, którzy mają już takie niemowlaki – choć każde dziecko jest inne, pomoże to bardziej nakreślić przedział rozmiarów, na jakie warto się zdecydować, bazując na doświadczeniu pytanych osób.

Jak wybrać odpowiedni materiał czapeczki?

dziecko w czapceMateriał to kolejna kwestia, która zaprząta głowę niedoświadczonym rodzicom. W końcu nie jest to taki łatwy wybór, każdy chciałby dla swojej pociechy jak najlepiej, w związku z czym starają się zapewnić im ubranka z jak najlepszych materiałów. Takich, które nie będą podrażniać delikatnej skóry i zapewnią odpowiedni przepływ powietrza. Zatem na jakie tekstylia powinno się postawić? Na pewno czapeczki dla niemowląt powinny być wyprodukowane z bawełny, warto wydać troszkę więcej i postawić na taką z certyfikatem GOTS (global organic textile standard), co to znaczy? Aby go otrzymać, materiał musi spełniać liczne rygorystyczne kryteria. Konieczne jest to, aby pochodził z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się żadnych pestycydów, sztucznych nawozów i modyfikowanych nasion. Konieczne jest, aby wykorzystywane w produkcji środki chemiczne były nietoksyczne i biodegradowalne, a ich użycie musi być maksymalnie niskie. Niedozwolone jest stosowanie GMO, metali ciężkich i alergenów, a pakować wyprodukowane towary można tylko w opakowania, które podlegają recyklingowi.

Na tym jednak nie kończą się korzyści, które niesie certyfikowana bawełna. Kupując ją, ma się pewność, że nie przyczyni się do niewolniczej pracy – zakazane jest wykorzystywanie dzieci, a każdy pracownik musi mieć godne warunki. Zatrudnienie odbywa się tylko na prawdziwych umowach, nie ma tam miejsca na bezpłatne nadgodziny i nikt nie jest zmuszany do pracy. Wszystkie te wymagania są regularnie sprawdzane przez odpowiednich ludzi, często są to również niezapowiedziane wizyty, do których nie sposób się przygotować. Wybierając ubranka z takiego materiału, zapewnia się dziecku nie tylko to, co na pewno go nie uczuli, będzie delikatne dla jego skóry, ale również przyczynia do dbania o środowisko, a to jest bardzo ważne w obecnych czasach. Bawełniane czapeczki z pewnością spełnią swoją rolę.

Jak dobrać rozmiar czapeczki dla niemowlaka?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru, czyli kolejna kwestia, z którą wiele osób na problem. Obecnie jednak wbrew pozorom dość łatwo jest go wybrać, nawet nie znając dokładnego obwodu główki dziecka, które niedługo przyjdzie na świat. Przeważnie do rozmiaru przypisany jest określony wiek, także szukając czapeczki dla noworodka, powinno się postawić na rozmiar 0-3 miesiące. Ogólnie przyjmuje się, że dziecko w pierwszych miesiącach życia ma obwód główki wynoszący 36-38 centymetrów, wszystko zależy oczywiście od konkretnego malucha. Należy również pamiętać, że nie powinna być ona zbyt ciasna, ponieważ może to prowadzić do dyskomfortu malucha i płaczu, nic wielkiego się jednak nie stanie, jeśli będzie za duża. Oczywiście pomijając skrajności, luźna czapeczka nie będzie takim dużym problemem, a w tym czasie gdy pociecha będzie ją nosić, można kupić drugą – teraz już będzie dokładnie wiadomo, na jaki rozmiar postawić i na pewno będzie pasować.

Jaka czapeczka na jaką porę roku?

dziecko w czapceOczywiste jest, że nie każda czapeczka będzie pasowała na każdą porę roku. Na wszystkie cztery powinno się być przygotowanym i posiadać odpowiedni asortyment ubranek i dodatków dla dziecka, których ubieranie będzie zależeć od pogody. Czapka niemowlęca na okres wiosenny powinna być wyprodukowana z bawełny, musi być odpowiednio gruba, ponieważ nie jest to jeszcze czas, gdy na dworze są wysokie temperatury. Ważne jest również, aby odpowiednio zakrywała uszka, żeby nawet niepozorny wiatr nie przewiał maluszka i nie doprowadził do jakiejś choroby. W okresie letnim warto zaś wybrać czapeczki z daszkiem, które ochronią oczy malca przed promieniami słonecznymi wpadającymi do wózka, z pewnością podniesie to jego komfort podczas spaceru. Należy postawić na przewiewne materiały, tutaj również warto zdecydować się na bawełnę, ale o cieńszym splocie lub na czapeczkę w formie chusty, również bawełnianą, która będzie zapewniała odpowiednią cyrkulację powietrza i nie doprowadzi do tego, że maluch się w niej spoci. Zimą szczególnie popularne są czapeczki robione na drutach. Jak widać, bawełna jest bardzo uniwersalnym i zarazem najlepszym materiałem w tego typu akcesoriach dla dzieci.

Czapeczki wiązane czy nie?

Choć czapeczki wiązane pod szyją mogą wydawać się bardziej praktyczne, to raczej nie będą zbyt wygodne dla malucha. Samo wiązanie może sprawiać mu dyskomfort, dlatego na pewno lepszym wyborem będzie czapka elastyczna, nakładana na głowę beż żadnych sznurków. To również jest praktyczne rozwiązanie, choć należy się bardziej skupić na dobraniu odpowiedniego rozmiaru.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *