Dobór właściwego nocnika

Zaprzestanie używania pieluch i nauka umiejętności korzystania z nocnika to bardzo ważny etap w życiu maluszka. Każde dziecko jest inne i niektóre mają wiele obaw w związku z tym procesem. Należy jednak pamiętać, że nikt ściśle nie określił wieku, w którym pociecha powinna umieć używać nocnika. Kluczową rolę odgrywa tutaj gotowość maleństwa. Rynek bywa przepełniony najróżniejszymi modelami nocników w dowolnym kolorze, wielu kształtach oraz z efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Wybór nie należy do łatwych, ale najważniejszymi rzeczami, które trzeba wziąć pod uwagę, są funkcjonalność oraz preferencje pociechy. Jeśli muzyka to rozpraszający malucha element, nocnik grający nie powinien wchodzić w grę. Mniejsze brzdące mogą np. potrzebować oparcia, dlatego dobrą opcją będzie gadżet posiadający podporę pod plecy.

Kiedy powinno się zacząć odpieluchowanie dziecka?

dziecko w pieluszce ubierane przez mamęKoniec korzystania z pieluch przez dziecko jest momentem przełomowym, zarówno dla niego, jak i rodziców. Malec staje się bardziej samodzielny oraz wyraźnie sygnalizuje swoje potrzeby. Proces ten może zachodzić między drugim a czwartym rokiem życia maluszka. Wtedy zaczyna on świadomie korzystać z nocnika. Zdarza się także, że niektóre z dzieci wykazują taką chęć nawet około 9. miesiąca życia. Nie ma ściśle określonej zasady, która mówiłaby, kiedy trzeba zacząć odpieluchowywać pociechę. Warto jednak dużo wcześniej kupić nocnik, tak, aby dziecko mogło oswoić się z jego obecnością. Tłumaczenie, do czego służy oraz pokazywanie, może ułatwić rozpoczęcie korzystania z niego. Nie należy jednak zmuszać do zaczęcia stosowania tego gadżetu, ponieważ można zrobić tym samym krzywdę maluchowi. Wprowadzanie przymusu, tłumacząc, że dziecko zacznie zabawę lub będzie mogło zejść, dopiero gdy się załatwi, doprowadzi do wykształcenia się szkodliwych nawyków. Mały człowiek w strachu będzie za wszelką cenę próbował przeć, co może skutkować obniżeniem mięśni dna miednicy oraz w przyszłości być czynnikiem nietrzymania moczu. Warto mieć świadomość tej kwestii i podejść do tego ze spokojem, cierpliwością i dużą wiedzą w temacie.

Pociecha może być gotowa do nauki korzystania z nocnika, gdy pieluszka codziennie przynajmniej przez dwie godziny jest sucha. Ponadto zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, np. mówiąc, że robi siusiu. Oprócz tego podczas tych czynności znika z oczu, idąc w ustronne miejsce lub kuca. Maluch informuje również o zabrudzonym pampersie. Zaczyna interesować się także, w jakim celu rodzice lub rodzeństwo chodzą do toalety. Dodatkowo próbuje naśladować zachowania i działanie dorosłych w łazience. Wszystkie te postawy wskazują na to, że warto zacząć próby odpieluchowywania brzdąca.

Cechy dobrego nocnika

Pierwszy i każdy następny nocnik dla maluszka powinien być przede wszystkim wygodny. Oznacza to, że surowiec, z którego został wykonany, musi być giętki i jednocześnie trwały. Niekwestionowanym argumentem jest również bezpieczeństwo produktu oraz jego stabilność. To od tego może zależeć czy dziecko nie będzie bało się swobodnie na nim usiąść. Gdy zacznie się chwiać, wywoła niepokój u malucha i tym samym odwróci jego uwagę od najważniejszego zadania. Ponadto ostre krawędzie oraz małe elementy potrafią zarówno spowodować uszkodzenie ciała, jak i przekierować zainteresowanie na coś innego. Nocniki dla dzieci nieco się od siebie różnią, przede wszystkim ze względu na budowę anatomiczną obu płci, które z nich korzystają. Dla chłopców powinny zawierać dodatkowe zabezpieczenie z przodu. Modele dziewczęce mogą być natomiast mniej zabudowane. Oprócz tego, że dla każdej z płci produkowane są gadżety często przeciwstawne kolorystycznie – różowe oraz niebieskie, to zawierają także odmienne motywy. Damskie zdobią księżniczki, motylki, kwiatki itd. natomiast męskie, samochody osobowe, ciężarówki, ciężkie maszyny np. koparki itp.

Rodzaje nocników — grające

nocnik dla dzieci a na nim niemowlakProducenci akcesoriów dla dzieci wciąż prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, projektów o unikalnym wyglądzie oraz funkcjonalności tego typu produktów. Dlatego wybór odpowiedniego modelu przystosowanego do swojej pociechy jest nieco utrudniony. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę preferencje oraz charakter malucha. Źle dobrany nocnik może wywoływać negatywne emocje u niego i niechęć do odpieluchowania. Rynek oferuje m.in. nocnik grający. Jest to rozwiązanie, które bez wątpienia znacznie ułatwiło proces nauki korzystania z niego wielu brzdącom. Wydaje różne dźwięki muzyczne, aplauz czy podziękowanie gdy zostanie zapełniony. Jest to swego rodzaju nagroda, mająca za zadanie mobilizować do używania nocnika. Uczy samodzielnego wypróżniania w przyjemny sposób. Taki nocnik będzie złym pomysłem w przypadku, gdy dziecko bywa wrażliwe na hałas. Może to prowadzić do wystraszenia, stresu lub braku poczucia komfortu. Dzieci nad wyraz zainteresowane zabawkami z elementami świetlnymi i dźwiękowymi, mogą także źle zinterpretować przeznaczenie produktu. Zamiast próbować załatwiać się, będą chciały szaleć, co całkowicie odwróci ich uwagę i skończy się niepowodzeniem.

Warto zauważyć, że takie nocniczki grające dostępne są w wielu sklepach z asortymentem dziecięcym. W niektórych z nich dostępne są dowolne kolory, kształty czy motywy z ulubionymi bohaterami. Większość jest przyjazna i atrakcyjna dla dzieci. Dobrą alternatywą jest także nocnik na podobieństwo tradycyjnej toalety ze spłuczką. Od początku maluszek może uczyć się prawidłowego używania jej, włączając w to spuszczanie wody po każdym skorzystaniu. Dostępne są również takie w formie pisuarów, z zamontowaną wewnątrz piłeczką – będącą celem.

Nocnik turystyczny

Podróże z małymi dziećmi nie są tak łatwe, jakby się wydawało. Zabranie dużej ilości rzeczy, zabawek oraz akcesoriów pochłania zarówno wiele czasu, jak i miejsca w samochodzie. Przebieranie maluchów w trakcie drogi jest utrudnione, ponieważ nie wszystkie toalety na trasach szybkiego ruchu są zaopatrzone w przewijaki. Łatwiej jest z nieco starszymi brzdącami, zaczynającymi sygnalizować swoje potrzeby. Po wprowadzeniu w domu treningu czystości nie warto zaburzać tego cyklu podczas podróży, ponieważ może to doprowadzić do jego rozregulowania. W takich okolicznościach sprawdzi się nocnik turystyczny. Produkty tego typu zostały tak zaprojektowane, aby nie zajmowały dużo miejsca i wyróżniają się składaną konstrukcją. Można wybrać je z kilku dostępnych wariantów. Są jednorazowe, pisuary turystyczne przeznaczone dla obu płci, dwufunkcyjne – z nakładką na toaletę oraz w kształcie walizeczki. Wybór zależy od wygody dziecka i rodziców. Wszystkie z nich to lekkie i funkcjonalne przedmioty. Niektórych nie trzeba wcale myć, ponieważ wystarczy założyć woreczek foliowy, który po zapełnieniu należy zawiązać, zdjąć i wyrzucić do kosza.

Podsumowując

Nauka korzystania z nocnika nie jest procesem, który powinno się wymuszać na dziecku. Nie ma ściśle określonego czasu, kiedy wypadałoby prawidłowo go wykorzystywać. Trening czystości wymaga od rodziców i dziecka wiele pracy, ale także cierpliwości. Podczas wyboru gadżetu przeznaczonego do tego celu, warto zwrócić uwagę na materiał, jego solidność oraz budowę. Każdy brzdąc jest inny i być może będzie potrzebował konkretnych akcesoriów. Jeśli maluch wykazuje duże zainteresowanie muzyką, można postawić na nocnik grający. Natomiast gdy nie przepada za takimi elementami, proste modele okażą się najlepszym wyborem. Preferencje pociechy w tej w kwestii są kluczowe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *