Właściwe zabezpieczanie skóry dziecka przed słońcem

Lato to czas, gdy wyższe temperatury zachęcają wiele osób do wyjścia. Coraz więcej ludzi wpisuje w swój plan dnia regularne spacery i inne aktywności na świeżym powietrzu, dni również stają się dłuższe, więc mają na to więcej czasu nawet po pracy. Często towarzyszą im w tym ich pociechy. Trzeba jednak pamiętać, że skutki niewłaściwego zabezpieczenia skóry o tej porze roku mogłyby być szkodliwe, zwłaszcza dla najmłodszych. Jest ona narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych, w związku z czym w przypadku braku właściwej pielęgnacji może prowadzić to do wielu zmian skórnych w tym również oparzeń.

Cera szkrabów jest bardzo delikatna, w związku z czym to rodzic powinien zadbać o kwestie bezpieczeństwa swojej pociechy. Konieczne okaże się zamontowanie do stelażu spacerówki specjalnej parasolki, która zapewni brzdącowi cień, a tym samym ochroni go przed słońcem. Jednak to nie jedyna rzecz, o jaką powinni zatroszczyć się opiekunowie. Kluczowa będzie poprawna pielęgnacja, czyli zabezpieczenie skóry odpowiednimi kosmetykami.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki dla dzieci?

tata na plaży zabezpiecza syna przed słońcem kosmetykami dla dzieciNie od dziś wiadomo, że skóra dzieci jest wyjątkowo narażona na działanie czynników zewnętrznych, a w związku z tym należy zapewnić jej ochronę. Z pewnością pomogą w tym właściwie dobrane kosmetyki dla niemowląt, jednak skąd mieć pewność, że dany produkt będzie odpowiedni dla pociechy? Najważniejsza kwestia, jaką rodzice powinni brać pod uwagę przy wyborze artykułów pielęgnacyjnych, to skład. Trzeba kierować się prostą zasadą – im krótszy i prostszy, tym lepiej. Nie mogą znaleźć się w nim sztuczne dodatki w postaci silikonu, SLS, SLES czy alkoholu. Powinno się również wybierać produkty nieperfumowane. Nawet towary antyalergiczne potrafią uczulić niektóre maluchy, dlatego warto zawracać uwagę na zawarte w nich składniki. W ten sposób będzie można wydedukować, których z nich lepiej unikać.

Każdy maluch bez względu na wiek musi mieć zapewnioną właściwą pielęgnację. Kosmetyki dla noworodka, jak i starszych pociech powinny być jak najbardziej naturalne, dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się np. wysypki. Co w takim razie powinny zawierać takie produkty? Oliwa z oliwek czy awokado zadba o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie, podobnie jak emolienty, czyli np. masło shea. Ważne mogą okazać się także biooleje. Nie można zapomnieć również o substancjach łagodzących, takich jak alantoina czy d-panthenol, a także ekstraktach działających przeciwzapalnie. Te składniki są szczególnie ważne przy brzdącach z tendencjami do alergii i wysypek.

Kosmetyki zabezpieczające przed słońcem – co wybrać?

Latem skóra najmłodszych wystawiana jest na działanie czynników zewnętrznych, w związku z czym należy o nią zadbać odpowiednimi produktami. Kosmetyki dla dzieci to nie tylko artykuły codziennego użytku, ale również te, które stosuje się wyłącznie sezonowo jak właśnie kremy z filtrem. Ich dobór jest równie ważny, dlatego trzeba przyłożyć do tego szczególną uwagę. Powinny zapewniać ochronę przed pełnym zakresem UV tj. UVB, UVA1 i UVA2. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje filtrów – mineralne i chemiczne, wybór będzie uzależniony w dużej mierze od wieku brzdąców. Pierwszy rodzaj sprawdzi się najbardziej u maluchów, drugi zaś u starszych pociech, jak i dla ich rodziców. Wyróżniają się przede wszystkim stopniem bielenia skóry, a tym samym łatwością w aplikacji. Ważna jest także obecność SPF (Sun Protection Factor) co najmniej 50.

Większość produktów tego typu w swoim składzie posiada także składniki, które dodatkowo odżywiają i regenerują skórę. Decydując się na zakup takiego kosmetyku na wyjazd np. nad morze czy jezioro, należy zwrócić uwagę na jego wodoodporność. Pociechy z pewnością chętniej większość czasu spędzonego na plaży będą chciały przebywać w wodzie, w związku z czym nałożona na ich skórę ochrona powinna wytrzymać takie warunki. Niemniej jednak konieczna będzie reaplikacja kremu co parę godzin, aby mieć pewność, że cera nie ulegnie poparzeniom słonecznym. Dla szkrabów niechętnie poddającym się takim zabiegom warto wybrać odpowiednik w sztyfcie lub pod postacią aerozolu, co pozwoli na szybszą aplikację.

Inne środki ochrony przed słońcem

chłopiec siedzący nad basenem zabezpieczony przed słońcem kosmetykami dla dzieciKosmetyki chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych to podstawa, jednak warto zaopatrzyć pociechę również w inne artykuły, jakie ją przed nimi zabezpieczą. Podstawowym dodatkiem każdego wyjścia z domu powinno być nakrycie głowy w postaci kapelusza, chustki lub czapki z daszkiem. W ten sposób zapewni się pociesze większy komfort spacerów czy zabaw na świeżym powietrzu, a tym samym uniknie ryzyka bólu głowy z powodu długotrwałego mrużenia oczu czy nagrzewania głowy przez słońce. Może być to niebezpieczne i w niektórych przypadkach prowadzić nawet do udaru. Maluchy podróżujące w wózku powinny mieć zapewniony daszek, który zabezpieczy je przed promieniami, a ponadto specjalną parasolkę przyczepianą zazwyczaj do stelażu.

Na dodatek należy zwrócić uwagę na ubiór brzdąców. Zarówno te leżące, jak i samodzielnie się przemieszczające nie powinny mieć na sobie zbyt wielu warstw ubrań. Może to prowadzić do nadmiernego przegrzania się, pocenia, a tym samym uczuleń skórnych i różnych odparzeń. Trzeba dobierać ubranka odpowiednio do pogody, zatem latem będą to bluzeczki z krótkim rękawem, spodenki i sandałki, a odsłonięte części ciała powinno się zabezpieczać dodatkowo kremem z filtrem. Ważny będzie także materiał, z jakiego zostały wykonane ubrania – zdecydowanie najlepiej stawiać na certyfikowaną bawełnę. Posiada ona największy stopień przepuszczania powietrza, jest też przyjazna dla skóry.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *