Pomóż maluszkowi poradzić sobie z katarem w sezonie alergicznym

Katar alergiczny to powszechna dolegliwość, która dotyczy dużego odsetka populacji, w tym dorosłych i dzieci. O ile w przypadku osób starszych nie będzie to taki problem, ponieważ ci mogą sobie sami z nim poradzić, o tyle z najmłodszymi to bardziej skomplikowane. Niemowlaki nie są w stanie samodzielnie pozbyć się zalegającej wydzieliny w nosie poprzez smarkanie w chusteczkę, dlatego konieczna okaże się pomoc. Na szczęście istnieją narzędzia wspierające rodziców w walce z katarem u maluszków. Mogą być to tradycyjne gruszki lub nowoczesne aspiratory do nosa. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna i praktyczna, bardziej efektywnie poradzi sobie z katarem zarówno u mniejszych, jak i starszych dzieci.

Alergia nie należy do przyjemnych doświadczeń zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Często wiąże się to z nieprzespanymi nocami, dlatego warto pomóc sobie urządzeniem tego typu. W zależności od objawów katar może być okresowy, wtedy trwa nie dłużej niż 4 dni. Z kolei, jeśli będzie on przewlekły, czas utrzymywania się go będzie ciągnął się nawet przez ponad 4 tygodnie. W tym stanie rozwija się stan zapalny w obrębie nosa i zatok, na skutek reakcji alergicznej. Dlatego jak najszybciej należy wybrać właściwy sposób działania i ulżenia maluchowi w tym czasie.

Czym jest aspirator do nosa?

leżący chłopiec trzymający chusteczkę do nosa w ręceTradycyjna, gumowa gruszka jest znana niemal każdemu. To klasyczne narzędzie, które do dzisiaj pomaga wielu rodzicom w walce z katarem u maluszków. Te nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, ponieważ tę umiejętność nabywają średnio dopiero w wieku 3 lat, a przecież katar nierzadko występuje dużo wcześniej. Dzieci mają niską odporność, dlatego złapanie infekcji może przytrafić się nawet w pierwszych tygodniach życia. Istnieje również ryzyko, że pociecha okaże się uczulona np. na sezonowe pyłki, a wtedy katar będzie regularną codziennością.

Choć tradycyjna gruszka przez długi czas była niezastąpiona, teraz gdy technika idzie do przodu, warto wybrać coś nowoczesnego. Aspirator do nosa to innowacyjne urządzenie, które w prosty i szybki sposób oczyszcza nos najmłodszych z zalegającej wydzieliny. Należy wspomnieć, że używa się go zarówno u noworodków, jak i 2 latków, dzięki czemu to uniwersalne narzędzie. Jest łatwe w obsłudze, zatem poradzą sobie z nim nawet rodzice, niebędący na bieżąco z nowinkami technicznymi. Klasyczny aspirator składa się z kilku elementów – przezroczystej tuby z odpowiednio wyprofilowaną końcówką, wężyka wzbogaconego o zatyczkę i ustnik. Działanie opiera się na wciąganiu powietrza przez rodzica i tym samym wytwarzanie podciśnienia wydobywającego wydzielinę.

Aspirator elektryczny, czy to dobry wybór?

Wybór rodzaju aspiratora jest uzależniony od wielu kwestii, głównie preferencji rodziców. Obie wersje są wygodne w użyciu, zatem to indywidualna kwestia. Aspirator elektryczny uchodzi jednak za bardziej wygodny i praktyczny w użytkowaniu. Klasyczny wariant wymaga od rodzica wytwarzania podciśnienia za sprawą wciągania powietrza przez ustnik, w elektrycznym nie ma takiej konieczności. Dla wielu osób wydaje się to dodatkowo bardziej higieniczne, choć warto wspomnieć, że wydzielina i tak zostaje w wężyku.

Nie da się ukryć, że urządzenia zautomatyzowane są bardziej wygodne, w tym przypadku tak samo. Decydując się na nie, warto rozważyć wersje zasilane na baterie. Dzięki temu zabranie ich ze sobą na każdą podróż nie będzie problematyczne. Z pewnością pomoże w tym również kompaktowy rozmiar. Ciekawą alternatywą okaże się aspirator do odkurzacza. Choć jego nazwa może budzić niepokój, po wybraniu przedmiotu z odpowiednimi testami będzie on w pełni bezpieczny dla maluszka. Podłącza się go do domowego odkurzacza, którego moc nie przekracza 1800 W. To skuteczne urządzenie, pozwalające na usunięcie znacznie więcej ilości wydzieliny niż te klasyczne – ustne.

Co jeszcze warto wiedzieć o aspiratorach do nosa?

chłopiec wydmuchujący nos w chusteczkęJest kilka ważnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę w przypadku zakupu aspiratora do nosa. Będzie to przede wszystkim tryb cichej pracy. Dzięki niemu pozbycie się wydzieliny okaże się możliwe nawet w trakcie snu maluszka, co pozwoli na bezproblemowość. Jeśli urządzenie będzie głośne, maluch może się go bać, przez co każdy taki zabieg będzie równał się z płaczem. Warto zwrócić uwagę również na regulację mocy ssania, jak i łatwość czyszczenia. To bardzo ważne, ponieważ aspirator należy utrzymywać w czystości, aby był on higieniczny. Konieczna będzie także regularna wymiana filtrów w przypadku aspiratorów elektrycznych.

Wybór odpowiedniej firmy bywa w tym przypadku kluczowy, nie wszystkie urządzenia poradzą sobie z mocnym katarem, niektóre przystosowane są tylko do lekkiego. Trzeba na to zwrócić uwagę i dopytać sprzedawcy o moc urządzenia. To właśnie od mocy ssania zależy, czy poradzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. Na szczęście asortyment jest szeroki, zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, zatem każdy znajdzie produkt, który będzie spełniał jego wymagania. Co prawda nie należy to do najtańszych urządzeń, jednak z pewnością żaden rodzic nie pożałuje takiego zakupu. Co więcej, aspirator powinien znaleźć się w każdej wyprawce dla maluszka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *