Czy warto zakładać niemowlęciu rękawiczki?

Pojawienie się chłodnych dni to czas, w którym ochrona skóry niemowlęcia jest bardzo ważna. Stosowny ubiór i dobór przydatnych dodatków pozwoli maluchowi poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Przed wyjściem na spacer, warto zadbać o nawet najdrobniejszy szczegół. Jednym z nich są odpowiednie rękawiczki. Wielu rodziców zastanawia się, czy niemowlę powinno mieć okryte dłonie. Zrozumienie funkcji tego produktu oraz poznanie rozmaitych modeli dostępnych na rynku, pomoże rozwiać te wątpliwości i wskaże, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Dzięki zdobytej wiedzy i świadomym zakupom jesienne i zimowe spacery nie będą więcej wiązać się z obawami.

Rękawiczki dla malucha – funkcje i przeznaczenie

Rękawiczki dla niemowlaka

Dziecięca garderoba przygotowana na zimowy czas powinna mieć w swoim wyposażeniu odpowiednią parę rękawiczek. To właśnie one odpowiadają za ochronę skóry maluszka przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz, śnieg czy wiatr. Odpowiednia izolacja zapobiegnie także podrażnieniom, na które podczas chłodniejszych dni jest się bardziej podatnym. Podczas spacerów niemowlęta najczęściej przebywają w wózku, gdzie nieczęsto wykonują ruchy rączkami, dlatego tak istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony przed zmarznięciem oraz podrapaniem. Rękawiczki niemowlęce pozwolą im również na bliższy kontakt ze śniegiem, dzięki czemu od najmłodszych lat będą mogły poznawać uroki zimowej natury. Istotne jest jednak, by okrycia te zapewniały komfort i nie przeszkadzały w wykonywaniu swobodnych ruchów.

Rodzaje rękawiczek – które będą najlepsze?

Przy wyborze rękawiczek dla dziecka często pojawia się pytanie – które z nich wybrać? Dostępne na rynku rozmaite rodzaje mogą mieć odmienne funkcje, a także wpływać na wygodę zarówno dziecka, jak i rodzica. W przypadku niemowląt poleca się wybieranie modeli bez palców, które bez problemu można założyć, a maluch będzie czuł się komfortowo. Ten typ zapewni też ochronę przed zadrapaniami czy skaleczeniami, które dziecko może nieświadomie wykonać palcami ze względu na brak dobrze wypracowanej koordynacji ruchowej. W sklepach znajdują się również jedno lub wielopalcowe modele, które także się sprawdzą, jednak są nieco trudniejsze do założenia. Przydadzą się one, gdy dziecko będzie nieco starsze oraz gdy będzie uczyło się chwytania. Do rękawiczek często dołączony jest sznurek, który pomoże zapobiegnąć zgubieniu się okrycia. Warto pamiętać jednak, że produkty mają zapewnić odpowiedni komfort i swobodę ruchów, a także muszą być dopasowane do trwającej pory roku i warunków atmosferycznych, przed którymi mają one chronić.

Czym są niedrapki?

Okazuje się, że okrycia dłoni mogą przydać się nie tylko na świeżym powietrzu. W sklepach znaleźć można niedrapki, czyli rękawiczki przeznaczone do użytku domowego, które mają uchronić skórę maluszka przed zadrapaniami. Są one wykonane z delikatnych materiałów, tak, by rączka dziecka nie przegrzała się i miała zapewnioną odpowiednią wentylację. To właśnie te produkty stanowią podstawę wyprawek wielu mam i mają na celu ogrzanie drobnych dłoni niemowląt w pomieszczeniach. Najczęściej przydają się w momencie, gdy maluch nie wypracował jeszcze odpowiedniej koordynacji, a jego ruchy często są nieświadome. To właśnie wtedy niemowlę może niechcący się zadrapać, a niezwykle delikatna skóra może zostać podrażniona.

Jakich materiałów poszukiwać?

Rękawiczki dla niemowlaka

Malutkie rączki, które będą wystawione na działanie mrozu, opadów czy wiatru, bardzo szybko mogą utracić ciepło. Istotne dlatego jest zaopatrzenie się w produkty, które stworzone będą z materiałów zabezpieczających przed tymi czynnikami. Najpopularniejszym z nich jest bawełna, która stanowi odpowiednią izolację przed zimnem. Równie popularne są polar i kaszmir, które są miłe w dotyku i zapobiegną podrażnieniom. Najlepiej sprawdzą się przyjemne i aksamitne tkaniny, które nie wpłyną negatywnie na wrażliwą skórę maluszka. Powinny być one wykonane z „oddychających” materiałów, dzięki którym dłonie nie będą się pocić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek?

Decydując się na zakup rękawiczek, warto pamiętać o ich odpowiednim rozmiarze. Powinny być one dopasowane do dłoni i palców maluszka. Najlepiej poszukać produktów, które nie będą się zsuwać, a także nie będą ograniczać ruchów. Unikać warto również zbyt ciasnych modeli, gdyż komfort dziecka będzie wtedy o wiele mniejszy. Dobierać należy warianty, które osłonią całą dłoń, palce, a także nadgarstki. Uwagę trzeba także zwrócić na ich przeznaczenie. Okrycia wodoszczelne czy nieprzemakalne sprawdzą się jesienią oraz podczas zabaw w śniegu. Rękawiczki dla niemowlaka wykonane z miękkich i ocieplanych materiałów przydadzą się natomiast przy większych mrozach i spacerach, na których maluch spędza czas głównie w wózku. Przy zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał oraz jakość wykonania, które wpłynąć mogą na odpowiednią ochronę wrażliwej jeszcze skóry niemowlęcia.

Rękawiczki dla niemowląt stanowią podstawowe wyposażenie podczas chłodnych dni. Istotne jest jednak, by pamiętać o ich odpowiednim wyborze i racjonalnym wykorzystaniu. Dopasowane do dłoni dziecka uchronią skórę przed wychłodzeniem, a także przed powstaniem zadrapań czy podrażnień. Przy ich doborze warto zwracać uwagę na materiał i jakość wykonania, które wpłynąć mogą na komfort i swobodę dziecka. Na początku najlepiej sprawdzą się modele bezpalcowe, a dla nieco starszych pociech można dobierać warianty, które oddzielą od siebie paluszki i ułatwią chwytanie. Na uwadze trzeba mieć również obserwację i dobieranie produktów do panującej pogody. Gdy zaczną pojawiać się cieplejsze dni, warto zmienić rękawiczki na te wykonane z lżejszych materiałów. Dzięki temu malutkie dłonie będą zawsze odpowiednio zabezpieczone


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *