O czym należy pamiętać przed zakupem karuzeli do łóżeczka?

Karuzela to jeden z najbardziej popularnych elementów wystroju pokoju dziecięcego. Rodzice zwykle kupują ją i montują nad łóżeczkiem jeszcze przed narodzinami malucha. Niektóre mamy mają jednak wiele wątpliwości dotyczących zarówno pozytywnych, jak i negatywnych cech tego gadżetu. Pytania, jakie rodzą się wokół niego często dotyczą momentu, kiedy należy go używać? Czy nie uszkodzi on wzroku dziecka ani nie spowoduje żadnych nienaturalnych ruchów? Jaki model jest najlepszy dla prawidłowego rozwoju malucha? Kontrowersje wzbudza również przekonanie, że jest to zabawka zbędna, gdyż przydaje się raczej na krótko. 

Wszystkie te i inne aspekty warto przeanalizować. Istnieje wiele wariantów karuzeli dla niemowlaka, które z łatwością można dopasować nie tylko do preferencji dziecka, ale także oczekiwań rodziców. Wybór konkretnego modelu dobrze jest zacząć od rozwiania wszelkich niepewności. Okazuje się, że zabawka ta przynosi niemało korzyści. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które sprawią, że będzie ona towarzyszyć maluchowi przez wiele miesięcy, motywując go m.in. do wodzenia za nią wzrokiem czy nawet pierwszych prób samodzielnego siadania.

Co daje dziecku karuzela nad łóżeczkiem?

Karuzela do łóżeczka

Nie ulega wątpliwości, że karuzela jest zabawką, która od pierwsych chwil życia maluszka dostarcza mu rozrywkę. Początkowo pomaga ona w uspokojeniu, wyciszeniu oraz zasypianiu, natomiast po upływie 4 tygodni może skupiać uwagę dziecka. W tym okresie zaczyna on bowiem rozglądać się po otoczeniu i reagować na dźwięki, dlatego będzie coraz bardziej interesować się wiszącymi na karuzeli zabawkami oraz wydobywającą się z niej kojącą melodią. To z kolei pozytywnie wpłynie na stymulację jego zmysłu wzroku i słuchu. Co więcej, reakcja na bodźce to nie tylko rozwój koordynacji ruchowej, ale także ciekawości malucha. Odpowiednie kolory czy kształty przedmiotów mogą wzbudzać w nim chęć sięgania po nie, co w konsekwencji sprzyja rozwijaniu umiejętności wstawania.

Karuzela do łóżeczka wspiera rozwój dziecka poprzez pobudzanie mięśni do pracy, szczególnie tych w okolicach brzucha. Wyciąganie rączek do znajdujących się na niej zabawek oraz próby ich złapania w późniejszym okresie ułatwi mu bowiem chwytanie stópek. To w konsekwencji pozytywnie wpłynie na utrzymanie przez niego prawidłowej postawy podczas samodzielnego siadania. Stymulacja motoryki wzmocni również stabilność całego ciała malucha. Nie sposób nie wspomnieć w tym wszystkim, że zaciekawienie dziecka tego typu gadżetem daje jego mamie odrobinę czasu dla siebie. Kiedy maluch uśmiecha się do maskotek czy melodii, może ona wówczas złapać chwilę oddechu przy kawie lub przygotować posiłek.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze karuzeli?

Karuzela do łóżeczka

Rosnąca świadomość rodziców pozwala na dokonywanie przez nich coraz bardziej racjonalnych wyborów sprzyjających ogólnemu rozwojowi dziecka. Niezależnie od tego, czy oczekują oni pierwszego czy kolejnego potomka, wiedzą, że jego świat powinien składać się z rzeczy nie tylko stymulujących, ale i bezpiecznych. Decydując się zatem na zakup karuzeli nad łóżeczko, należy wziąć pod uwagę tworzywo, z jakiego została wykonana. Najlepsze wydają się modele pluszowe z możliwością swobodnego odpięcia wiszących elementów. Miękkość materiału nie spowoduje bowiem ewentualnych zranień w przypadku odczepienia się jednego z nich. Kurz i zabrudzenia można natomiast w dowolnym momencie wyprać w pralce. Duże znaczenie ma również kolorystyka tego typu zabawki. Maluch z pewnością zauważy kontrasty czerni i bieli, zaś nie rozróżni odcieni pastelowych. Ponadto te pierwsze sprzyjają nauce skupiania się na wybranym punkcie. Nie bez znaczenia jest także sama liczba wiszących na karuzeli zabawek. Zbyt duża ilość bodźców może wywoływać w dziecku niepokój i rozdrażnienie.

Kolejnym równie ważnym czynnikiem determinującym wybór jest sposób mocowania oraz zasilania. Pozytywka dla niemowlaka nie powinna utrudniać wkładania dziecka do łóżeczka, a przy tym solidnie trzymać się jego ramy. Nie może ona odpaść, gdy zacznie on ciągnąć za jej elementy. Co więcej, warto rozważyć zakup bardziej zaawansowanego modelu tego gadżetu. Wyposażony m.in. w czasomierz, czujnik płaczu, regulator dźwięku czy też projektor i pilota, pozwala na jak największe dostosowanie go do preferencji malucha oraz jego najważniejszych potrzeb. Ponadto dodatkowe opcje zapewniają również komfort rodzicom. Mogą oni sterować natężeniem światła, głośnością melodii oraz włącznikiem. Im więcej możliwości, tym lepiej. Różnorodność to w końcu skuteczny sposób na spadek nastroju czy znudzenie dziecka. Dobrze jest jednak pamiętać, aby karuzela nie przytłaczała malucha, a jednocześnie pasowała swoim rozmiarem do kołyski.

Karuzela to pierwsza zabawka malucha, która wspiera jego koordynację wzrokowo-ruchową. Pozytywnie wpływa także na rozwój motoryki i ogólną stabilizację ciała dziecka. Choć występuje w wielu wariantach, takich jak te obrotowe, nakręcane czy z projektorem, warto wybierać tego typu produkty od sprawdzonego producenta. Kluczowa jest bowiem nie tylko jej jakość, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Atestowane materiały i solidna konstrukcja to gwarancja zabawy do około 7 miesiąca życia dziecka, czyli do momentu, aż nie zacznie ono samodzielnie siadać. Później może zrzucić karuzele na siebie i zrobić sobie krzywdę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *