Origami — sposób na kreatywne spędzanie czasu z maluchem

Chcąc kreatywnie spędzić czas ze swoim dzieckiem, poszukuje się rozmaitych pomysłów. Okazuje się, że do świetnej zabawy połączonej z nauką może wystarczyć jedynie kartka papieru. Origami to doskonały sposób, by rozwinąć umiejętności manualne pociechy, a także pomysłowo spędzić wspólny czas. Nauczenie się tej sztuki nie jest skomplikowane i przyniesie dużo pozytywnych efektów. Ponadto zapewni dziecku zajęcie na długi czas i pomoże mu nabrać pewności siebie. Od czego powinno się zacząć i jakie korzyści może przynieść sztuka origami?

Czym jest origami?

origami dla dzieci

Dzieci uwielbiają prace manualne. Rysowanie czy malowanie sprawia dużo przyjemności, dlatego warto spróbować pokazać im coś równie ciekawego, co będzie dla nich ciekawym zajęciem na długi czas. Origami to sztuka składania papieru w rozmaite formy i wzory. Do techniki tej niepotrzebne są dodatkowe akcesoria takie jak klej czy nożyczki, gdyż wszystko opiera się na odpowiednim i precyzyjnym złożeniu kartki. Podkreśla się, że zajęcie to nie tylko potrafi rozwinąć wiele umiejętności, ale i również odprężyć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Rodzaje origami

Obecnie wymienia się dwa najpopularniejsze rodzaje tej sztuki. Są to origami klasyczne i modułowe. Pierwsze z nich powstaje z jednej kartki papieru o kwadratowym kształcie. Do jej złożenia nie używa się dodatkowych narzędzi, takich jak taśma klejąca czy nożyczki. Drugi rodzaj natomiast polega na składaniu tych samych lub bardzo podobnych do siebie elementów, które połączone stworzą jeden, wyjątkowy model. W tym przypadku nierzadko korzysta się z pomocy kleju, dzięki czemu efekt końcowy często potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Pierwsze kroki z origami – jak się przygotować?

Zainteresowanie dzieci nowym zajęciem może być prostsze, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. Jak więc przejść przez sztukę origami krok po kroku? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni papier, najlepiej, by był kolorowy i w kształcie kwadratowych arkuszy. Następnie warto wyznaczyć stanowisko, na którym odbędzie się składanie papieru. Najlepiej poszukiwać twardych i gładkich powierzchni, które ułatwią cały proces. Istotnym elementem jest wybranie wzoru, który planuje się stworzyć. Dostępne w sieci instrukcje wskażą, jak układać origami, dzięki czemu całe zajęcie okaże się bardzo proste. Na początku warto próbować z prostszymi wzorami, przez co dziecku będzie łatwiej i prędko się nie zniechęci.

Korzyści płynące z układania origami

origami dla dzieciPodczas układania origami, dziecko jest w stanie nabyć wiele nowych umiejętności. Przede wszystkim ćwiczy on swoją koncentrację, precyzję, a także wyobraźnię przestrzenną. Zajęcie to jest także oceniane jako terapeutyczne, gdyż uczy cierpliwości oraz odpręża. Wpływa również na dowartościowanie się dziecka i pomoże mu się wyciszyć. Stymulacja myślenia jest bardzo ważna, dlatego połączenie zabawy i nauki poprzez origami może w znacznym stopniu wpłynąć na jego rozwój. Równie istotną zaletą jest wspólne spędzanie czasu z rodzicem, który razem z pociechą odkryje swoją pomysłowość i razem z nim spróbuje stworzyć rozmaite i coraz ciekawsze formy. Technika ta jest świetnym sposobem na uaktywnienie mózgu i pomóc może w łatwiejszym przyswajaniu wiedzy, co przydaje się do nauki pisania, czytania czy liczenia.

Origami – o czym warto pamiętać?

Tworzenie kolorowych form i płaszczyzn nierzadko wymaga od dziecka wiele cierpliwości, dlatego warto wiedzieć, o czym pamiętać przy rozpoczęciu przygody z tą techniką. Pierwszą istotną kwestią jest niepoddawanie się i podejmowanie wielu prób. Nie każdy wzór może udać się od razu, dlatego warto pozwolić sobie na pomyłki i pokazać dziecku, że regularne ćwiczenia mogą w końcu przynieść zamierzone efekty. Podczas składania najlepiej jest się nie spieszyć. Im dokładniej i wolniej wykona się każdy ruch, tym bardziej precyzyjny uzyska się rezultat. Każdy etap w origami dla dzieci jest istotny i warto wykonywać go starannie. Jeśli najprostsze modele okażą się zbyt łatwe, spróbować można takich, które zajmą więcej czasu i będą wyzwaniem zarówno dla rodzica, jak i pociechy.

Jak kreatywnie wykorzystać origami?

Oprócz stworzenia świetnej dekoracji w pokoju dziecka, może ono wykorzystać origami do zorganizowania własnego wernisażu, który zaprezentuje rodzinie i bliskim. Ponadto stworzone figurki przydać się mogą do zabawy lub być nowym, papierowym przyjacielem malucha. Poprzez dostępne wzory i modele, możliwe jest stworzenie między innymi zwierzątek, pojazdów czy figur geometrycznych. Wykonać można także gadżety, które mogą przydać się na co dzień i być używane przez każdego.

Zestawy i książki kreatywne do origami

Chcąc zachęcić dziecko do rozpoczęcia przygody z origami, warto skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku. W sklepach znaleźć można zestaw kreatywny, który zawiera odpowiednią ilość materiałów do stworzenia pięknych figurek i modeli. Są w nim zazwyczaj wzorzyste kartki, instrukcja oraz dodatkowe akcesoria takie jak naklejki czy kolorowe dodatki. To świetny pomysł na prezent i zachęcenie dziecka do nauki samodzielności. Oprócz tego, otrzymać można także specjalne książki, które posiadają dokładne opisy czy ilustracje, i stanowią rodzaj poradnika po świecie origami. Zazwyczaj są w nich przedstawione różne poziomy trudności, dzięki czemu dopasują się one do osobistych potrzeb i upodobań. To sprawi, że opanowanie tej techniki będzie proste i przyjemne.

Współczesne metody kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem potrafią opierać się jedynie na nowoczesnych technologiach. Okazuje się jednak, że to właśnie stare i sprawdzone sposoby, takie jak origami, mogą zainteresować pociechę o wiele bardziej. Rozmaite formy, różne poziomy trudności, dobór odpowiednich materiałów czy wspólne składanie mogą sprawić, że zajęcie to będzie wyjątkowe i przyniesie dużo korzyści. Origami ma wiele zalet, dzięki którym dziecko może się rozwinąć i wzbogacić swoją wyobraźnię. Co najważniejsze, nie potrzeba do tego wiele, jedynie odrobinę chęci i trochę cierpliwości.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *