Jak wybrać najlepszy bujak dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie gadżety rzeczywiście ułatwią im codzienną opiekę nad dzieckiem. Jeśli chodzi o bujak, wzbudza on wiele wątpliwości. Dla jednych jest bowiem przedmiotem wpływającym negatywnie na rozwój malucha, dla innych staje się z kolei niezbędnym elementem codzienności, dającym opiekunom odrobinę wytchnienia od noszenia niemowlęcia. Choć zdania, co do kołysania są podzielone, warto jednak pochylić się nieco nad tym tematem. Okazuje się, że daje ono maluchowi wiele korzyści. Miarowe i delikatne bujanie połączone z mówieniem lub śpiewem pomaga mu m.in. w tworzeniu więzi z matką, wyciszeniu się oraz budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że czynność ta niejako przenosi go w świat, jaki kreowało łono matki. Co więcej, kołysanie wspiera rozwój sensoryczny,  koordynację ruchową oraz układ mięśniowy dziecka. 

Bujaczek a zdrowie dziecka

huśtawka dla niemowlaka

Aby w pełni czerpać z wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą huśtawka dla niemowlaka, należy wykorzystywać ją w odpowiedni sposób, czyli tak, by nie zaszkodzić dziecku. Zaleca się używać tego gadżetu od momentu, kiedy maluch osiągnie podstawową stabilizację głowy i tułowia. Warto przy tym podkreślić, że takie leżakowanie powinno trwać krótko, tzn. nie dłużej niż pół godziny dziennie. Częste przebywanie w bujaku może bowiem znacząco ograniczać rozwój mięśni głębokich, a co za tym idzie, powodować asymetrię ciała u malucha. Dlatego też dobrze jest stosować go naprzemiennie z matą edukacyjną, na której dziecko z powodzeniem może unosić nóżki czy ćwiczyć obroty, a tym samym odpowiednio kształtować napięcie mięśniowe.

Korzyści, jakie niesie ze sobą bujak dziecięcy

Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju modeli huśtawek – od drewnianych po wielofunkcyjne, rosnące wraz z dzieckiem czy elektrycznie, sterowane najczęściej pilotem.  Wybór jest naprawdę duży, a co za tym idzie, niełatwy. Niemniej, rozsądne korzystanie z wysokiej jakości atestowanych przedmiotów tego typu może przynieść wiele radości zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Odpowiednio wyprofilowany bujak dla dziecka zapewnia bezpieczną zabawę w towarzystwie opiekuna, stymulującą jednocześnie jego zmysły. Mamie lub tacie natomiast daje szansę na łączenie opieki nad dzieckiem z pracami domowymi czy chwilą relaksu. Ponadto do czasu, aż maluch nie jest w stanie samodzielnie siadać, czyli do około 6 miesiąca życia, gadżet ten, wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak wibracje, wiszące przedmioty czy melodyjki, może skutecznie uspokajać malucha lub po prostu go zabawiać. Nie sposób zapomnieć również o wsparciu w rozwoju jego równowagi i wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Bujaczek dla starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci (jak np. trzylatków) z kolei ciekawym rozwiązaniem może okazać się chociażby drewniany wariant dziecięcej huśtawki w wersji 3w1. Chodzi mianowicie o wielofunkcyjny model w kształcie litery “U”, wyposażony w boczne zabezpieczenia oraz wygodne uchwyty. Jako produkt niezwykle wytrzymały, a jednocześnie odwrócony do góry nogami, może z powodzeniem pełnić rolę drabinki wspinaczkowej. Co więcej, w bocznym ustawieniu oraz po przymocowaniu do niego blatu, świetnie sprawdzi się też jako biurko. Dodatkowo wyłożony miękkim materacem stanie się dla malucha również ulubionym miejscem na odbycie popołudniowej drzemki. Ciekawa konstrukcja i kompaktowość tego gadżetu powoduje, że nie tylko nadaje się on nawet do niewielkich pomieszczeń, ale także szybko się dziecku nie znudzi. Dzięki temu, że rozwija jego wyobraźnię czy motorykę, stwarza mu możliwości do przyjaznego odkrywania świata przez długi czas.

Najlepszy bujak dla niemowlaka, czyli jaki?

Chcąc zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze, należy dobrze przeanalizować zakup każdego dziecięcego gadżetu. Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o bujaczek. Wybierając konkretny jego model, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Optymalny komfort i bezpieczeństwo zagwarantuje dziecku jakość i materiał wykonania tego rodzaju przedmiotu. Naturalne surowce, a także brak ostrych krawędzi czy wystających śrub, skutecznie niwelują ryzyko wystąpienia zranienia czy reakcji alergicznej. Nie bez znaczenia jest również sama marka bujaczka. Sprawdzony producent daje bowiem pewność spełnienia niezbędnych norm bezpieczeństwa przy jego produkcji. Równie ważna jest wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia, sposób wykończenia oraz użyte zabezpieczenia. Maksymalną wygodę użytkowania zapewni produkt wykonany z nietoksycznych materiałów, a przy tym wyposażony w uchwyty, rozwiązania antypoślizgowe i pasy mocujące. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza w tym wszystkim jest właściwa stabilizacja zarówno gadżetu, jak i umieszczonego w nim dziecka.

Bujaczek elektryczny czy drewniany?

 huśtawka dla niemowlaka

Ponadto, niezależnie od tego, czy jest to bujaczek elektryczny, czy drewniany, decydując się na wybór konkretnego modelu, warto również zwrócić uwagę na jego kształt. Z jednej strony gadżet ten musi być tak zaprojektowany, by uniemożliwić przechylenie, a w konsekwencji wypadnięcie z niego dziecka. Z drugiej natomiast powinien posiadać wyprofilowania, dzięki którym maluch będzie utrzymywał odpowiednią pozycję ciała. Jako że w pierwszych miesiącach życia jak najwięcej czasu powinien on przebywać na twardym podłożu, warto wybierać zatem huśtawki z możliwością regulacji oparcia do pozycji zupełnie płaskiej. Rozwiązanie to zapewni dziecku właściwą dla jego rozwoju swobodę ruchów. Nie sposób nie wspomnieć także o dopuszczalnej wadze, rozmiarze oraz cenie bujaka.

O czym warto pamiętać?

Zazwyczaj maksymalne obciążenie tego typu przedmiotu wynosi około 50 kg. Jeśli chodzi zaś o jego wielkość, zależna jest ona głównie od dostępnej przestrzeni w mieszkaniu. Cena natomiast jest raczej najmniej ważnym kryterium, choć należy zdać sobie sprawę, że waha się ona w granicach kilkuset złotych. Dobrze dobrany bujak to taki, który zaspokaja nie tylko potrzeby dziecka, ale także oczekiwania jego rodziców. Może on bowiem stanowić doskonałe miejsce do zabawy czy wyciszenia. Dostępne na rynku modele wielofunkcyjne wykorzystuje się nawet jako formę pomocy terapeutycznej różnorakich zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Warto też przy tym podkreślić, że mądre wykorzystywanie tej dziecięcej huśtawki z czasem daje maluchowi coraz więcej rozrywki, która dodatkowo pozytywnie wpływa na jego rozwój, wyobraźnię i poznawanie otaczającego świata. Jest to stosunkowo drogi, lecz przydatny w dziecięcej codzienności gadżet. Warto więc rozważyć jego posiadanie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *