Jak dziecko może ozdobić swój pokój na święta?

Święta to okres poprzedzany przez intensywne sprzątanie oraz dekorowanie domu. Wzmagana reklamami oraz granymi przez radio świątecznymi hitami atmosfera udziela się także dzieciom. Pociechy są w zdecydowanej większości podekscytowane perspektywą wizyty Mikołaja, który zostawi pod choinką gruby worek prezentów. Ponadto duża część najmłodszych uwielbia kolorowe lampki i ozdoby, którymi przystraja się nie tylko świąteczne drzewko, ale też choćby karnisze czy balkony bądź tarasy. Część z nich może stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale też doskonałe źródło rozrywki dla najmłodszych. Dlatego w niniejszym artykule odpowiemy na pytanie – jak dziecko może ozdobić swój pokój na święta? 

Przede wszystkim – kreatywność

świąteczne girlandy

Dzieci kochają niebanalne, pomysłowe dekoracje. Co więcej, zdecydowana większość pociech uwielbia także jaskrawe, żywe kolory. Dlatego planując ozdabianie pokoju syna bądź córeczki warto postawić na rozwiązania takie jak kolorowanki dla dzieci, które pozwolą najmłodszym uwolnić skrywane pokłady kreatywności. Można przyczepić je przy pomocy pinezki do wszelkiego rodzaju tablic korkowych, nakleić za pomocą taśmy na ścianie, a nawet oprawić. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, by wykonać w kolorowance małą dziurkę, przez którą możemy przeciągnąć i przewiązać sznurek. W ten sposób zyskujemy ciekawą, rzucającą się w oczy ozdobę do powieszenia na choince, karniszu czy właściwie niemal w każdym innym punkcie pokoju. To praktyczne rozwiązanie, które z pewnością zapewni dzieciom mnóstwo dobrej zabawy, a przy okazji pomoże rozwinąć ich umiejętności plastyczne i stanie się bodźcem do rozwoju kreatywności. Najmłodsi mogą sami wybrać kolory, które naniosą na poszczególny wzór, a ponadto zdecydować się na miejsce, w którym kolorowanka zostanie umieszczona. To doskonałe ćwiczenie dla młodych, rozwijających się, dziecięcych umysłów – wspomaga ono bowiem także myślenie przestrzenne. Dostępnych jest całe mnóstwo wzorów – od tych najprostszych, po całkiem skomplikowane, wymagające od dziecka wykazania się pomysłowością i umiejętnościami plastycznymi. W ofertach sklepów znajdują się także wykonane na grubszym papierze malowanki dla dzieci, które bez problemu można pociągnąć farbkami. To rozwiązanie nieco bardziej wymagające, ale też zapewniające znacznie więcej frajdy.

Własnoręcznie wykonane dekoracje

Doskonałym wyborem mogą okazać się wszelkiego rodzaju ozdoby wycięte z papieru. W ten sposób można wykonać tak świąteczne girlandy, jak i wszelkiego rodzaju zawieszki, wstążki, czy nawet papierowe aniołki. Również proste origami może stać się ciekawą, niekonwencjonalną ozdobą. Oczywiście przygotowanie tego typu dekoracji wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu. Jest to jednak znakomity sposób na zapewnienie dziecku zabawy. Z kolorowego papieru można wykonać łańcuch do zawieszenia tak na choince, jak i na karniszach czy wszelkiego rodzaju poręczach bądź balustradach. Oczywiście tego typu dekoracja nie nadaje się do zastosowania na zewnątrz budynku. W ruch może pójść także krepina. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, to utrzymane w świątecznym klimacie girlandy bądź innego rodzaju ozdoby do powieszenia możemy po prostu zakupić. Oferta jest wyjątkowo bogata – dostępne są specyficzne wzory, girlandy świetlne z lampkami LED, a także te wyposażone w różnego rodzaju proporczyki. Szczególnie pięknie prezentują się modele z podwieszanymi gwiazdkami, które doskonale wpisują się w klimat świąt Bożego Narodzenia.

Bezpieczeństwo także jest istotne!

świąteczne girlandy

Podczas dekorowania pokoju dziecięcego kluczową sprawę odgrywa bezpieczeństwo. Należy pamiętać, aby wszystkie ozdoby były wykonane z delikatnych materiałów. Jeśli zamierzamy postawić w dziecięcym pokoju choinkę, to zdecydowanie należy postawić na sztuczne, niewielkich rozmiarów drzewko. Wyrządzi ono zdecydowanie mniej szkód, jeśli pociecha przypadkiem je przewróci. Odpadają ponadto wszelkiego rodzaju szklane ozdoby, w tym bombki. Rozbiwszy tego typu dekorację, dziecko mogłoby się pokaleczyć. Choć tradycyjne świąteczne lampki nie stanowią większego zagrożenia, to powinniśmy pamiętać, by uniemożliwić dziecku dostęp do kontaktu. Zapalać je powinni wyłącznie dorośli tudzież starsze rodzeństwo. Lampki mogą, w zależności od dziecka, ułatwić najmłodszym zasypianie bądź skutecznie w nim przeszkodzić. Dlatego, zanim powiesimy je w dziecięcym pokoju, powinniśmy sprawdzić, jak reaguje na nie nasze potomstwo.

Dekorowanie pokoju nie powinien być (zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców) wyłącznie przykrym obowiązkiem. To doskonała okazja do zacieśniania rodzinnych więzi i wspólnej pracy z dzieckiem. Pomaganie najmłodszym w przygotowywaniu świątecznych dekoracji może być wyjątkowo radosnym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać przy tym o bezpieczeństwie dzieci. Powinno się za wszelką cenę unikać szklanych, łatwych do rozbicia ozdób, zaś wieszanie tych własnoręcznie przygotowanych bądź pokolorowanych koniecznie musi odbywać się w asyście rodzica. W końcu nawet najpiękniej przyzdobiony pokój nie jest wart ryzykowania zdrowia dziecka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *