Co zrobić, aby kąpiel była dla malucha zabawą?

Nie ulega wątpliwości, że opieka nad maluchem to niełatwe zadanie. Przewijanie, nocne wstawanie, karmienie czy uspokajanie, stanowią tylko część tego słodkiego trudu. Dużym wyzwaniem, szczególnie w przypadku początkujących rodziców, jest również kąpiel. Dlaczego? Noworodek jest nie tylko bardzo ruchliwą istotą. Posiada on także delikatną skórę. Aby ten wieczorny rytuał był dla niego i jego opiekunów przyjemnością, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. W pierwszych miesiącach życia dziecka niezbędna jest m.in. wanienka. Odpowiednio dobrana powinna zapewniać wygodę użytkowania oraz przechowywania. Optymalna wydaje się więc ta o niewielkich rozmiarach. Ponadto wariant o małych wymiarach ułatwia zarówno kąpiel, jak i podtrzymywanie niestabilnej główki dziecka. Kolejnym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest temperatura wody. Jako że niemowlę nie ma jeszcze wykształconej zdolności termoregulacji, trzeba unikać przegrzania lub przemarznięcia jego małego ciała. W związku z tym zalecana wartość to utrzymywanie 37 stopni Celsjusza, przy czym pluskanie w tak ciepłej wodzie nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Nie sposób zapomnieć również o komfortowych warunkach w łazience, czyli zagwarantowaniu w niej maluchowi 26°C. 

Co jeszcze jest ważne w kąpieli malucha? Kosmetyki niezbędne do pielęgnacji jego delikatnej skóry oraz ręcznik (najlepiej 2 komplety z kapturkiem), w który szczelnie owija się dziecko. A kiedy z czasem cały proces dziecięcej higieny będzie przebiegał sprawnie, można urozmaicić go poprzez zabawki do kąpieli dla niemowląt. Są to gadżety, które efektywnie przyciągają uwagę, a co za tym idzie, zmniejszają  ich stres. Swoją konstrukcją czy funkcją wzbudzają zainteresowanie, dlatego w prosty sposób eliminują płacz i marudzenie. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór tego typu akcesoriów. Dostępne są chociażby modele gumowe (często o niestandardowych kształtach), a także zabawki pływające czy też świecące. Oczywiście, nie brakuje również wariantów na przyssawki oraz tych wykonanych z pianki i innych wodoodpornych materiałów. Warto przy tym podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka zabawka jest najlepsza. Wszystko zależy bowiem od wieku dziecka, jego predyspozycji oraz indywidualnych upodobań. Niemniej, stanowi ona element, który posiada szereg zalet wpływających pozytywnie na rozwój malucha. Jakie to korzyści?

Zabawki kąpielowe dla dzieci – przydatny czy zbędny element wyprawki?

zabawki do kąpieli dla dzieci

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Jeszcze przed jego narodzinami starannie kompletuje ubrania, kosmetyki czy zabawki. Obecnie wybiera się takie śpioszki, komplety i inne elementy garderoby, które są wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin. Szampony czy kremy natomiast powinny być produktami atestowanymi, a tym samym pozbawionymi wszelkich substancji chemicznych oraz zapachowych. Jeśli chodzi zaś o dziecięce gadżety, jak np. zabawki do wanny, polecane są modele łączące w sobie funkcjonalność z uniwersalnością. Dobrze jest wybierać przedmioty które nie tylko ułatwiają opiekunom wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale także pozytywnie wpływają na rozwój malucha. Jakie zabawki posiadają te cechy? Czy istnieją rozwiązania idealne dla każdej grupy wiekowej?

Kiedy zabawka jest dostosowana do jego wieku, predyspozycji i upodobań, z powodzeniem może kształtować w nim prawidłowe reakcje na bodźce zewnętrzne, wyobraźnię czy zdolności manualne. Co więcej, z czasem wspierają również edukację dziecka, ucząc go nazw zwierząt, kształtów lub kolorów. Nie sposób nie wspomnieć że kąpielowe drobiazgi sprawdzą się zarówno w wannie, jak i na basenie czy plaży. Stanowią zatem przedmioty o szerokim zastosowaniu. Warto zatem uwzględnić je w wyprawce. Niemowlaki z pewnością będą zachwycone zabawkami, które można swobodnie chwytać i gryźć. Nieco starsze dzieci (12m+) zadowolą się gumowymi książeczkami lub figurkami. Natomiast dwu- trzylatkom dużo zabawy dostarczą kubeczki czy nakręcane gadżety. Co ciekawe, te ostatnie są coraz częściej wybierane przez rodziców. Dlaczego?

Zabawki interaktywne przydatne w dziecięcej kąpieli

zabawki do kąpieli dla dzieci

Współcześnie coraz częściej mówi się o tzw. integracji sensorycznej. Co to takiego? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o zdolność do poprawnego odbierania i przetwarzania informacji oraz reagowania na nie za pomocą zmysłów. Dzięki temu człowiek może dobrze funkcjonować w otaczającym go świecie, a więc właściwie porządkować komunikaty, działać czy reagować. Co niezwykle istotne, proces kształtowania wymienionych umiejętności zaczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia dziecka. Warto więc wspierać go jak najwcześniej. Okazuje się, że kąpiel dostarcza maluchowi wielu interaktywnych wrażeń, dlatego z powodzeniem można uczynić z niej wieczorny rytuał stanowiący idealne połączenie higieny, zabawy i edukacji. Jak to osiągnąć w praktyce?

Kiedy maluch samodzielnie siada, warto zaopatrzyć go w zabawki do kąpieli dla dzieci, które umożliwią mu odkrywanie nowych lub udoskonalanie zdobytych już umiejętności. Wśród tych najbardziej popularnych wymienić można m.in. kubeczki, lejek, myjkę oraz piłeczki basenowe. Choć wydaje się to nieskomplikowany zestaw, dostarczy i dziecku, i jego rodzicom wiele radości. Wystarczy zaproponować maluchowi przelewanie wody z naczynia do naczynia, wyciskanie gąbki czy też zatapianie kolorowych piłek, a kąpiel stanie się dla niego przyjemną okazją do rozwoju zmysłu dotyku, wzroku, czucia głębokiego i wielu innych. Co więcej, skutecznie zachęci dziecko do mycia się, bez niepotrzebnego marudzenia. Nie będzie już tylko przymusem, lecz czasem relaksu, zabawy, nauki, a także budowania więzi z mamą lub tatą. Wieczorna pielęgnacja może bowiem być wyjątkowym momentem na różnego rodzaju interakcje rodzica z dzieckiem wpływające pozytywnie na jego rozwój integracji sensorycznej.

Odpowiednio zorganizowana kąpiel dziecka może być świetnym zakończeniem dnia zarówno dla niego, jak i jego opiekunów. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę kilka czynników, które nie tylko usprawnią tą czynność. Dobrze dobrane akcesoria dziecięce mogą również przeobrazić zwykłe mycie w ciekawą formę nauki i zabawy, która z czasem zaowocuje u malucha prawidłowo wykształconą zdolnością reakcji na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *