Wybór pierwszego miejsca do spania dla noworodka

Sen stanowi niebywale istotną część ludzkiego życia. To przy jego pomocy regenerujemy siły i odpoczywamy. Nie inaczej jest w przypadku noworodków. Co więcej, dla najmłodszych spanie jest jeszcze ważniejsze, niż dla osób dorosłych. Dlatego niebanalne znaczenie ma wybór odpowiedniego posłania, które umożliwi dziecku komfortowy wypoczynek. Możliwości jest wiele i są one dostosowane do potrzeb tak pociech, jak i ich rodziców. Dlatego kupno pierwszego miejsca do spania dla noworodka potrafi być problematyczne. Na szczęście ruszamy z pomocą wszystkim świeżo upieczonym rodzicom – po lekturze niniejszego tekstu dowiesz się, na jaki typ posłania postawić. Zapraszamy do czytania! 

Standardowe rozwiązanie – łóżeczko niemowlęce

kosz mojżesza

Najbardziej oczywistym posłaniem jest zapewniające bezpieczeństwo, wyposażone w drewniane szczeble niemowlęce łóżko. To rozwiązanie dopasowane do potrzeb niemowlaka, gwarantujące odpowiednią wygodę, a także zabezpieczające pociechę przed wypadnięciem. Meble tego typu zazwyczaj występują w wymiarach 120 × 60 × 70 cm, jednak zdarzają się także modele o niestandardowym rozmiarze. Wielkość posłania jest istotna nie tylko dlatego, że dziecko wymaga odpowiedniej przestrzeni – oszacowanie wymiarów łóżka ułatwia także dopasowanie materaca. Kupując drewniane łóżko niemowlęce należy także zwrócić uwagę na atesty. Mebel nie powinien posiadać ostrych krawędzi oraz niebezpiecznych, wystających elementów, a ponadto musi być pomalowany pozbawionymi szkodliwych związków chemicznych, niełuszczącymi się farbami. Również odległość pomiędzy poszczególnymi szczebelkami ze względów bezpieczeństwa nie może być zbyt duża. Kupując łóżko dla niemowlęcia, najlepiej jest wybrać mebel spełniający normę PN-EN 716-1+AC:2019-07, a także posiadający certyfikaty wystawione przez Państwowy Zakład Higieny, Instytut Technologii Drewna oraz Zakład Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego.

Łóżka dostawne i z kółkami

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych łóżek są meble dostawne oraz wyposażone w kółka. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się doskonałą wygodą użytkowania. Pryczę tego typu dostawia się do łóżka rodziców, zazwyczaj od strony mamy, dzięki czemu może ona z łatwością odsunąć barierki i dostać się do dziecka, nie wychodząc przy okazji spod ciepłej kołdry. Wysokość tego rodzaju posłania można regulować, dzięki czemu bez problemu dopasuje się je do rozmiarów łóżka rodziców. To ułatwiające opiekę nad dzieckiem rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Pozwala ono czuwać pieczę nad pociechą, równocześnie przyzwyczajając ją do spania nie z rodzicami, a we własnym łóżeczku. Pewną popularnością cieszą się też posłania na kółkach, które można bez problemu przemieszczać po całym domu. Tego typu rozwiązanie także znacząco ułatwia sprawowanie opieki nad pociechą.

Kosz mojżesza – dobry wybór?

kosz mojżesza

Doskonałym pomysłem może okazać się postawienie na rozwiązanie znacznie lżejsze i mobilniejsze od tradycyjnego łóżeczka. Kosz mojżesza jest zdecydowanie mniejszy, a ponadto umożliwia zabieranie ze sobą śpiącego dziecka do właściwie każdego pomieszczenia w domu. To rozwiązanie przeznaczone, ze względu na swój niewielki rozmiar, dla noworodków i niemowlaków w wieku do szóstego miesiąca życia. Uważa się, że ze względu na stosunkową (ale bezpieczną dla dziecka) ciasnotę i zapewniane przez kosz ciepło, pociechy czują się w koszu znacznie bardziej komfortowo niż w tradycyjnym łóżku. To bez wątpienia dobry wybór, zwłaszcza w połączeniu ze stelażem, który umożliwia ustabilizowanie kosza w konkretnej pozycji, jednakże należy pamiętać, że szkrab szybko wyrośnie z posłania tego typu.

Kołyska dla dziecka, czyli rozwiązanie stare jak świat

Kolejnym klasycznym rozwiązaniem jest ułatwiająca zasypianie kołyska. Umożliwia ona bujanie dziecka, co w naturalny sposób sprzyja zaśnięciu pociechy. To również, podobnie jak kosz mojżesza, posłanie lekkie, nieduże i mobilne. Kołyska ogranicza przestrzeń dziecka, tworząc przestrzeń przypominającą nieco ograniczające swobodę wnętrze matczynego brzucha, co w połączeniu z delikatnym kołysaniem może błyskawicznie doprowadzić do zaśnięcia szkraba. Decydując się na tego typu posłanie, warto wybrać mebel z solidnym, zapewniającym stabilność stelażem. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla tych rodziców, którzy trzymają w domu zwierzęta, tudzież posiadają już starsze dziecko. Zarówno rodzeństwo malucha, jak i czworonożni domownicy mogą w łatwy sposób rozbujać kołyskę lub doprowadzić do jej przewrócenia. Przykładowo koty mogą spróbować wskoczyć do jej wnętrza, co mogłoby skończyć się katastrofalnie. Wybór solidnie wykonanej, zajmującej większą przestrzeń kołyski dla dziecka powinien zniwelować tego typu zagrożenia. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej w roli pierwszego posłania sprawdzi się znacznie stabilniejszy kosz mojżesza.

Możliwości jest wiele, dlatego kluczowe w kontekście kupna pierwszego łóżka dla dziecka jest uwzględnienie potrzeb nie tylko noworodka, ale i rodziców, a także charakterystyki domu i sposobu funkcjonowania domowników. Można postawić na łóżka niewielkie i mobilne, ale też na większe posłania, które posłużą dziecku przez znacznie dłuższy okres. Wybór należy do rodziców szkraba – bez wątpienia da się znaleźć rozwiązanie, które zapewni komfort niemowlakowi, a przy okazji też będzie dla jego opiekunów wygodne w użytkowaniu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *