szampon dla dzieci

Jakie kosmetyki wybrać do bezpiecznej kąpieli malucha?

Skóra noworodka, choć jest dobrze wykształcona, ma również niezwykle delikatną strukturę. W pierwszym roku jego życia nie posiada ona bowiem naturalnej bariery ochronnej. Jako że wyróżnia się wówczas tym, że jest cieńsza, a przy tym traci więcej wody, może być w konsekwencji narażona na podrażnienia oraz odwodnienie. Dlatego też należy zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Najważniejsze jest regularne nawilżanie (natłuszczanie), a także nieczęste mycie niemowlęcia. Dlaczego to takie istotne? Obie te czynności skutecznie wspierają tworzenie się warstwy ochronnej skóry poprzez zapobieganie nadmiernego jej wysuszenia.

Warto zwrócić szczególną uwagę na wybór kosmetyków dla noworodka. To jednak nie wszystko. Duże znaczenie w trosce o właściwą pielęgnację jego ciała mają również detergenty, w których będą prane jego ubrania, a także rodzaj używanych w codziennej opiece tkanin. Kluczowe jest stosowanie środków o jak najprostszym składzie, dzięki którym dziecięce tekstylia na długo pozostaną czyste i miękkie. Najlepiej, aby usuwanie zabrudzeń szło w parze z funkcją wygładzania włókien materiałów. Same tkaniny natomiast powinny być naturalne, a jednocześnie oddychające, czyli zapewniać dziecku właściwą termoregulację ciała. W procesie kształtowania się bariery ochronnej skóry malucha najważniejsza jest jednak odpowiednia kąpiel. Towarzyszy jej zwykle wiele ważnych emocji i doznań, dlatego dobrze jest odpowiednio się do niej przygotować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla niemowlęcia?

szampon dla dzieci

Kąpiel to wyjątkowa chwila zarówno dla rodziców, jak i malucha. Z jednej strony jest to doświadczanie nowych bodźców, z drugiej zaś budowanie więzi. Dotyk i woda skutecznie stymulują bowiem zmysły dziecka. To z kolei pozwala na kształtowanie wzajemnej bliskości z opiekunem. Wszystko sprowadza się jednak do ogólnej troski. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo czy zdrowie, ale także prawidłowy rozwój malucha, w tym zadbanie o jego skórę. Aby utrzymać zatem odpowiedni poziom higieny maluszka, należy dopasować wybrany produkt myjący do jego wieku i specyfiki naskórka, a następnie dokładnie czytać etykietę. Warto sprawdzić, czy na opakowaniu lub w opisie producenta znajduje się informacja, że dany krem czy szampon może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka. Co więcej, dobrze jest kupować te o jak najprostszym składzie, dostosowane przy tym do typu skóry. Normalna, sucha lub atopowa posiada bowiem charakterystyczne dla siebie wymagania, co do pielęgnacji. Spełnienie ich zapewni dziecku komfort i dobre samopoczucie każdego dnia.

Nie ulega wątpliwości, że w pierwszych miesiącach życia kosmetyki dla dziecka nie powinny zawierać żadnych substancji chemicznych – parabenów, kompozycji zapachowych, czynnych związków. O wysokiej jakości produktów świadczą również niezbędne atesty oraz pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka czy Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Specjaliści zgodnie polecają stosowanie dermokosmetyków wytwarzanych przez sprawdzonych producentów, do których należą m.in. emolienty. Są one hipoalergiczne, a tym samym, w pełni bezpieczne dla bariery ochronnej skóry dziecka, ponieważ nie zawierają alkoholu, barwników czy konserwantów. Posiadają natomiast naturalny czynnik nawilżający oraz delikatne substancje myjące. Zapewniają zatem odświeżenie, bez naruszenia warstwy lipidowej dziecięcego naskórka. Równie bezpieczne są także kosmetyki stworzone na bazie ekstraktów roślinnych. Nie tylko chronią one delikatną skórę malucha, ale także odpowiednio ją odżywiają i nawilżają. Właściwie dobrane kompozycje olejków wykazują przy tym działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz regenerujące. Rynek oferuje szeroki wybór różnorodnych produktów tego typu. Dobrze jest jednak zadać sobie pytanie: jakie są niezbędne w codziennej pielęgnacji maluszka?

Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w dziecięcej wyprawce?

szampon dla dzieci

Głównym zadaniem emolientów jest zmiękczanie i wygładzanie skóry malucha, w czym pomaga im m.in. masło shea, olej rycynowy oraz skwalan. Jeśli chodzi zaś o kosmetyki naturalne, warto wybierać te, które w swoim składzie zawierają takie substancje, jak rumianek, aloes, korzeń lukrecji i nie tylko. Drogocenne okazują się również ekstrakty z nasion lnu czy pigwy. Równie ważny w pielęgnacji dziecięcego naskórka jest także kwiat nagietka, ziele świetlika oraz liście babki. Warto przy tym podkreślić, że każdy z wymienionych składników posiada wyjątkowe właściwości wspierające naturalny rozwój warstwy lipidowej naskórka, a co za tym idzie, niwelujące jego suchość i podrażnienia. Jako że produktów myjących oraz nawilżających dla dzieci jest wiele, dobrze jest przy ich wyborze kierować się zasadą minimalizmu.

Kluczowe jest kupowanie niewielu kosmetyków, lecz wysokiej jakości, zapewniających dziecku podczas kąpieli zarówno bezpieczeństwo, jak i przyjemność. Niezbędne, a jednocześnie niezwykle wydajne oraz ekonomiczne, są produkty typu 2w1. Zazwyczaj łączą w sobie mydło i szampon dla dzieci w jednym opakowaniu. Takie rozwiązania powinny nie tylko delikatnie myć skórę głowy i ciała noworodka, ale także lekko ją natłuszczać. Równie ważne są także kremy pielęgnacyjne oraz ochronne, ponieważ skutecznie zabezpieczają ciało maluszka przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy wiatr. Nie sposób zapomnieć w tym wszystkim również o nawilżającym balsamie lub mleczku. Chcąc wzmocnić skórę dziecka, po każdej kąpieli należy bowiem nanieść na jego ciało odrobinę tego rodzaju produktu. Dzięki niemu uniknie się nadmiernych przesuszeń czy też uszkodzeń naskórka. Choć opieka nad niemowlęciem to trudne zadanie, kluczem do zapewnienia mu odpowiedniej pielęgnacji jest po prostu świadomy wybór kosmetyków.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *