mata sensoryczna

Bezpieczne miejsce do zabawy dla niemowlaka, wspierające jego rozwój sensoryczny

Obecnie coraz bardziej popularne staje się tzw. świadome rodzicielstwo. Polega ono głównie na podejmowaniu decyzji w sposób przemyślany, czyli poparty rozsądkiem i pragmatyzmem. Każdy krok związany z wychowywaniem dziecka ma bowiem wynikać z czegoś oraz służyć czemuś. Jednocześnie ważne jest w tym wszystkim, aby nieustannie wyciągać wnioski z tego, co nas spotyka, a co za tym idzie, uczyć się siebie nawzajem. Najważniejsze jest mądre wspieranie rozwoju dziecka, oparte na byciu obok, ale nie tylko. Dobrze jest także stworzyć mu możliwość do ruchu oraz doświadczenia świata wszystkimi zmysłami. Okazuje się bowiem, że dorastanie malucha to nic innego, jak poznawanie otoczenia za pomocą dotyku, smaku, węchu, wzroku oraz słuchu. Nie sposób nie wspomnieć również o ruchu. Dlatego właśnie rozwój malucha określany jest jako sensomotoryczny. Dodać do tego należy jeszcze równowagę oraz czucie własnego ciała (w tym czucie głębokie).

mata sensoryczna

Dzięki filarom zmysłów i motoryki mózg dziecka może uczyć się zbierać, segregować oraz interpretować bodźce docierające do niego ze świata zewnętrznego. Jest to proces neurologiczny zwany integracją sensoryczną. Dobrze funkcjonujący odpowiada m.in. za czucie głębokie, właściwą postawę czy koordynację ciała, czytanie oraz inne zdolności pozwalające człowiekowi na efektywne życie w świecie i społeczeństwie. Co ciekawe, kształtowanie się wymienionych wyżej umiejętności zaczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia dziecka. Mając świadomość jego ważności, warto najpierw stymulować zmysły malucha za pomocą własnego ciała – tonu głosu, zapachu skóry czy smaku pokarmu. Dlatego warto mówić do dziecka, tulić go i bujać oraz karmić piersią. Z czasem natomiast dobrze jest kupić zabawki sensoryczne dla niemowląt. Jakie będą najlepszym wyborem?

Od grzechotek po maty edukacyjne – najlepsze zabawki interaktywne dla niemowląt

Nie ulega wątpliwości, że efektywne stymulowanie wszystkich zmysłów daje gwarancję prawidłowego rozwoju malucha. Warto jednak skupić się na 3 najważniejszych, czyli dotyku, równowadze oraz czuciu głębokim. Dlaczego? Okazuje się, że są one podstawowe, bo najsilniej kształtujące się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Chwytanie różnorakich przedmiotów pozwala mu poznawać struktury, a także tworzyć relacje z innymi. Właściwa relacja z grawitacją z kolei związana jest ze wszystkimi układami sensorycznymi i dlatego często nazywamy ją zawiadowcą procesów integracji sensorycznej. Propriocepcja,  czyli czucie ciała i jego ruchu natomiast umożliwia m.in. obniżenie poziom stresu, co ułatwia najmłodszym samoregulację. Należy przy tym pamiętać, że kluczem do świadomego wspierania tych filarów jest przede wszystkim nawiązanie z dzieckiem bliskiej relacji, umożliwienie mu samodzielnego zdobywania umiejętności (takich, jak wstawanie czy siadanie) oraz dostarczanie mu interaktywnej zabawy, która cieszy i uczy jednocześnie. Zdaniem ekspertów, początkowo najlepiej wybierać proste modele zabawek sensorycznych, które pobudzają 2-3 zmysły i rozwijają podstawowe zdolności motoryczne malucha.

mata sensoryczna

W pierwszych miesiącach życia malucha doskonale sprawdzą się m.in. grzechotki, klocki oraz zawieszki do łóżeczka o różnych strukturach. Nie sposób nie wspomnieć również o takim gadżecie, jak mata sensoryczna. Niewątpliwie stanowi dla dziecka bezpieczne miejsce będące zarazem idealnym połączenie rozrywki oraz pozytywnego rozwoju. Wyposażona jest zwykle w różnorodne zwisające interaktywne elementy czy też nieskomplikowane instrumenty muzyczne, typu pianinka, bębenki i fleciki, które skutecznie zachęcają maluszka do samodzielnych prób chwytania lub wstawania. Mata dla dzieci to niezwykle funkcjonalny mini plac zabaw, ale nie tylko. Odpowiednio dobrana będzie  doskonałym sposobem na spędzanie czasu z maluszkiem podczas jego aktywności. Dzięki niemu dziecko wspólnie z rodzicem pozna kolory, faktury materiału, a nawet usłyszy nowe dźwięki, Ponadto taka mata będzie mu towarzyszyć przez kilka następnych miesięcy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego jej modelu?

Najważniejsze kryteria wyboru mat edukacyjnych dla dzieci

Mata interaktywna dla niemowląt to jeden z najbardziej popularnych dziecięcych gadżetów. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiada szereg zalet. Jednak, aby w pełni korzystać z jej potencjału, należy zdać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Wybierając konkretny model, dobrze jest dopasować go przede wszystkim do wieku dziecka. W pierwszych dniach jego życia optymalnym rozwiązaniem będzie ten materiałowy lub piankowy stanowiący wygodną, miękką przestrzeń do leżakowania. Po upływie 3 miesięcy śmiało można zdecydować się zaś na bardziej zaawansowane warianty. Ogromną ciekawość wzbudzi wówczas w dziecku mata wodna bądź z tzw. pająkiem. Pierwsza wykonana jest z wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa PCV. Wyróżnia się tym, że jej obręcz można nadmuchać powietrzem, a wnętrze wypełnić wodą. Dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu i przechowywaniu. Druga wyposażona jest natomiast w obręcz, do której przypina się rozwijające zmysły dziecka zabawki. Lusterka, pozytywki, gryzaki, grzechotki i wiele innych, umożliwiają maluchowi wyciąganie rączek i łapanie zwisających przedmiotów, a także ciągnięcie ich w swoją stronę, oraz gryzienie. Te elementy, dzięki charakterystycznej strukturze oraz barwie, skutecznie skupiają jego uwagę, stymulując jego wzrok, słuch i dotyk. Oczywiście funkcjonalność to nie jedyne kryterium wyboru tego dziecięcego gadżetu.

Chcąc wybrać idealną matę interaktywną dla swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę również jej rozmiar. powinna być na tyle duża, aby dziecko mogło swobodnie się na niej obracać. Optymalna wydaje się ta, która rośnie wraz z nim. Jeśli chodzi o kolorystykę czy ogólny design, najlepszym rozwiązaniem dla niemowląt są przedmioty o prostych kształtach oraz wyraźnie zaznaczonych konturach, ale nie tylko. Rozwój jego wzroku wspierają również kontrasty. Nie bez znaczenia jest przy tym liczba zabawek, a co za tym idzie, ilość dostarczanych przez nie dziecku bodźców. W tym przypadku warto kierować się zasadą “Mniej znaczy więcej”. Dobrze, aby stanowiły dla dziecka ciekawe połączenie rozrywki i rozwoju psychofizycznego, które nie wywołuje u niego zarazem rozdrażnienia czy niepokoju. Ponadto te zwisające elementy powinny nie tylko efektywnie rozwijać umiejętności poznawcze malucha, ale także być solidnie przymocowane, co uchroni dziecko przed ewentualnymi zranieniami. Pewność jakości oraz trwałości dadzą z kolei niezbędne atesty i certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka lub Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania. Należy w tym miejscu podkreślić, że materiał wykonania maty powinien być zarówno przyjazny dla delikatnej skóry malucha, jak i łatwy w czyszczeniu.

Spełnienie tych wszystkich wymienionych kryteriów jest gwarancją prawidłowego rozwoju sensomotorycznego dziecka. Mata edukacyjna, właściwie dobrana do jego możliwości poznawczych i wieku, wyrobi u niego ciekawość już od pierwszych dni życia. Dlatego jej zakup powinien być dobrze przemyślany. Dzięki temu dziecko będzie czerpało pełną satysfakcję z odkrywania świata, który je otacza.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *