fotelik rowerowy

Jak wybrać się z maluszkiem na wycieczkę rowerową?

Jazda rowerem to prawdziwa przyjemność zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wspólny czas spędzony na świeżym powietrzu niewątpliwie potrafi zbliżać do siebie rodziców oraz ich pociechy. Nawet podczas przejażdżek z małym dzieckiem korzyści są obustronne. Dorosły spędza czas aktywnie, a maluszek zaspokaja swoją ciekawość obserwując bliższą i dalszą okolicę. Poznaje w ten sposób świat. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale w niektórych przypadkach pierwszą przejażdżkę rowerem dziecko może odbyć już około pierwszego roku życia, a dokładniej gdy kręgosłup jest ukształtowany.  Oczywiście konieczny będzie tutaj odpowiedni dobór akcesoriów. 

Interesującym rozwiązaniem na pierwsze wycieczki jest na pewno przyczepka rowerowa do przewozu małych dzieci. Maluch może dzięki niej w wygodnych i bezpiecznych warunkach podziwiać otaczający świat, a w razie potrzeby także się zdrzemnąć. Nie grozi mu tam deszcz, wiatr ani nadmierne słońce. Kiedy dziecko potrafi już w pełni samodzielnie siedzieć i trzymać główkę, czyli od ok. 1,5 roku życia, można pomyśleć o wymianie przyczepki na fotelik rowerowy. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto dobrze się zastanowić i porównać ofertę. Najważniejszym kryterium jest oczywiście bezpieczeństwo, następnie istotny będzie komfort jazdy.

fotelik rowerowy

Fotelik na rower dla dziecka – sposoby montażu

Foteliki rowerowe mogą być montowane z przodu albo z tyłu. To podstawowe kryterium wyboru. Te pierwsze można używać tylko w przypadku dzieci do 3 roku życia. Rozwiązanie to pozwala mieć malucha cały czas na oku, choć w niektórych przypadkach utrudnia prowadzenie roweru. Popularniejsze oczywiście jest krzesełko na rower montowane z tyłu jednośladu. Jest ono cięższe i większe, a więc przeznaczone także dla starszych i wyższych dzieci. Pociecha w nim przewożona pozostaje osłonięta przez rodzica przed wiatrem oraz ewentualnymi obrażeniami. W niektórych modelach istnieje też możliwość znacznej regulacji, która pomaga w dostosowaniu do optymalnej pozycji malucha nawet gdyby zasnął on w trakcie jazdy. Niemniej nie da się stale kontrolować jego  samopoczucia, bo trzeba skupić się na prowadzeniu roweru.

Istotne znaczenie odgrywa też samo mocowanie. Przedni fotelik rowerowy jest zazwyczaj dedykowany do ramy miejskiej lub damskiej. Montuje się go do sztycy kierownicy lub ewentualnie do ramy głównej. Krzesełko musi być bezwzględnie dopasowane do konkretnego modelu roweru i jego odporności na ciężar. W przypadku tylnego fotelika rowerowego istnieją trzy główne sposoby montażu. Pierwszy opiera się  o bagażnik, co daje dużą stabilność. Minus tego rozwiązania to jednak brak amortyzacji. Wstrząsy ogranicza natomiast krzesełko na rower montowane do rury podsiodłowej. Specjalny adapter pozwala na szybki demontaż. To duży atut tej opcji. Z kolei foteliki montowane jednocześnie na ramie głównej i trójkącie w tylnej części roweru pozwalają przewozić dzieci ważące nawet do 35 kg. To rozwiązanie zdecydowanie na dłużej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając krzesełko na rower?

fotelik rowerowy

Bezwzględnie najważniejsze jest bezpieczeństwo małego pasażera. To parametr, który jest znacznie istotniejszy od ceny. Dlatego wybierając fotelik rowerowy należy sprawdzić, czy spełnia on wszelkie normy i posiada wymagane na europejskim rynku certyfikaty. Najbardziej znane z nich to „EN14344” oraz „TUV/GS”. Bezpieczniejsze będą też na pewno 5-punktowe pasy niż te 3-punktowe. Ważne, aby dziecko nie było w stanie ich samodzielnie odpiąć. Znaczenie przy wyborze powinna mieć również renoma producenta – są firmy, które specjalizują się w fotelikach rowerowych i cieszą się uznaniem użytkowników. Warto tu zaufać właśnie producentom z doświadczeniem, którzy słyną z produktów wysokiej jakości.

Uchwyty na nogi i podnóżki z regulowanymi paskami to obecnie niemal standard. Na komfort jazdy w foteliku rowerowym wpływ mają również zakresy regulacji i wyprofilowanie siedziska, które gwarantują optymalną pozycję. Dobór do wagi i wzrostu to oczywistość. Czyszczenie krzesełka na rower na pewno ułatwi zdejmowana wyściółka. Niektóre modele mają antybakteryjne powłoki i dodatkowe osłony na pasy. Jeśli nie posiadają elementów odblaskowych, to warto o to zadbać we własnym zakresie. Dopiero kiedy fotelik zawiera wszystkie niezbędne dla bezpieczeństwa elementy, można kierować się jego wyglądem i estetyką. Ewentualne akcesoria dodatkowe obejmują m.in. zagłówki oraz pelerynkę przeciwdeszczową.

Przygotowanie wycieczki rowerowej z małym dzieckiem

Wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma wiele czynników. Odpowiedni wybór fotelika rowerowego to tylko jeden z nich. Równie istotny okazuje się odpowiednio dobrany kask. Dobrze, gdy posiada on otwory wentylacyjne. Planując przejażdżkę rowerową z maluchem trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Odzież powinna gwarantować ciepło, ale nie może doprowadzić do przegrzania. Przy dłuższych i dalszych wycieczkach należy przygotować się na zmianę warunków atmosferycznych. Kurtka przeciwdeszczowa to podstawa. W przypadku małego dziecka niezbędne może okazać się całe ubranie na zmianę. Koniecznością będzie natomiast bidon z wodą do picia oraz przekąski. Im dłuższa wycieczka, tym niestety większy ładunek do zebrania. W przejażdżkach poza miasto nie wolno zapomnieć nawet o pompce czy małym zestawie narzędzi do podstawowych napraw.

Trasa i czas jej przejazdu powinny zostać bezwzględnie dostosowane do wieku oraz możliwości malucha. Biorąc pociechę na pierwsze przejażdżki najlepiej nie oddalać się znacząco o domu, aby szybki powrót nie stanowił problemu. Z czasem można już planować dłuższe trasy, oczywiście w granicach rozsądku. Warto uwzględniać tu ścieżki rowerowe, mało uczęszczane drogi asfaltowe czy szutrowe. Jednocześnie lepiej unikać wybojów, nierówności terenu, a także długich podjazdów i stromych zjazdów. Duża ekspozycja na słońce również nie jest wskazana, dlatego warto wybierać tereny zacienione i zielone. Krajobraz powinien być atrakcyjny, ale mimo to trzeba rozplanować również postoje, a przy dłuższych wycieczkach dodatkowe punkty z atrakcjami dla najmłodszych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *