smoczki uspokajające

Niespokojne niemowlę – jakie akcesoria przydadzą się najbardziej?

Ssanie to naturalny odruch potomstwa wszystkich ssaków, w tym ludzi. Jest uwarunkowane biologicznie i związane z potrzebą przetrwania. Już w łonie matki płód instynktownie ssie kciuk. Po narodzeniu niemowlę mimowolnie usiłuje znaleźć źródło pokarmu, które następnie zasysa. Żywi się mlekiem matki lub środkiem spożywczym przeznaczonym specjalnie dla dzieci, które nie mogą być karmione naturalnie. Należy jednak mieć na uwadze, że  noworodek nie ssie piersi wyłącznie w celu spożywania pokarmu, lecz również po to, by poczuć więź z opiekunem. Będąc w objęciach karmiącej matki, zaspokaja on swoją potrzebę bliskości. Po przyjściu na świat dziecko będzie starało się odtworzyć z nią symbiozę, by zadbać o poczucie własnego bezpieczeństwa.

Noworodki mają bardzo silną potrzebę ssania również poza przyjmowaniem pokarmów. Zbyt częste karmienie nie byłoby dla nich zdrowe. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na zakup smoczka dla swojego dziecka. Jego temat w ostatnich latach zyskuje popularność przez swoją kontrowersyjność. Wynika to z tego, że dzieci bardzo się do niego przyzwyczajają i odstawienie smoczka sprawia im trudność. Zbyt długie używanie smoczka z kolei może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak: wady zgryzu, częste infekcje jamy ustnej, próchnicę, a także wady wymowy. Mimo ryzyka rezygnacja ze smoczka może być dla dziecka zbyt rygorystyczna. Maluch wychowywany bezsmoczkowo będzie zbyt często domagał się pokarmu, a także ulegał rozdrażnieniu. Ucierpią więc na tym także rodzice, dla których uśpienie dziecka może okazać się problematyczne, gdyż taki maluch będzie wyjątkowo niespokojny. Warto wiedzieć, że niemowlę będzie usiłowało zaspokoić swoją potrzebę ssania samodzielnie. Dzieci wychowywane bezsmoczkowo, szukając alternatywy, najczęściej ssą kciuk. Należy mieć na uwadze, że ssanie kciuka także może nieść za sobą mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości podobnych do stosowania smoczka. Jest ono jeszcze bardziej szkodliwe, gdyż dodatkowo może doprowadzić do problemów skórnych na palcach i paznokciach – pękania i zaczerwienienia skóry oraz jej bolesności.

smoczki uspokajające

Kiedy wprowadzić smoczek?

Moment wprowadzenia dziecku smoczka należy dostosować indywidualnie. W przypadku noworodków karmionych naturalnie, zaleca się, by podać im go dopiero wtedy, gdy dobrze opanują umiejętność ssania piersi. Eksperci zalecają jednak, by nie było to wcześniej niż po pierwszym miesiącu życia. Zbyt wcześnie wprowadzenie może doprowadzić do tego, że niemowlę będzie mieć kłopot z właściwym chwytaniem piersi.

Rozmiary smoczków

Należy pamiętać o tym, że smoczki występują w różnych rozmiarach. Aby maluszek mógł swobodnie korzystać z tego akcesorium, należy dopasować je do wielkości jego buzi. Smoczek dla noworodka musi być niewielki, ponieważ dzieci w okresie niemowlęcym oddychają głównie przez nos. Z kolei zbyt duży smoczek może sprawiać, że maluszek będzie miał problem z oddychaniem. Przy zakupie należy więc kierować się oznaczeniami znajdującymi się na opakowaniu, na którym powinien być wskazany wiek dziecka, dla którego smoczek jest przeznaczony.

Estetyka wykonania

Na rynku można znaleźć mnóstwo wersji smoczków występujących w ciekawej formie. Producenci proponują wiele wariantów kolorystycznych, które można dopasować do płci dziecka lub wybrać produkt w neutralnym kolorze, nadający się zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając smoczek, trzeba oczywiście sprawdzić, czy posiada on atest. Nie powinien zawierać substancji BPA, która może być szkodliwa dla zdrowia dziecka. Należy mieć na uwadze, że akcesoria te ulegają zużyciu i wymagają częstej wymiany. Ich elementy mogą się poluzować i stworzyć zagrożenie dla dziecka. By tego uniknąć, rodzic musi obserwować, w jakim stanie znajduje się smoczek.

Kształt – smoczek uspokajający i inne rodzaje

Podziału akcesoriów można dokonać, biorąc pod uwagę kształt ich gumki. Istnieją różnego rodzaju smoczki uspokajające. Częstym wyborem rodziców jest typ anatomiczny. Charakterystyczną jego cechą jest ścięta na końcu część ssania,a także to, że jest wypukły od góry, a spłaszczony od dołu. Jego budowa pozytywnie wpływa na rozwój zgryzu i podniebienia. Jednak trzeba pamiętać o tym, by wkładać go do buzi dziecka we właściwy sposób. Dla niemowląt karmionych przez butelkę najodpowiedniejszy będzie smoczek okrągły składający się z pękatej części gumowej, która ma kształt przypominający wiśnie. Ten rodzaj jest łatwy w użyciu, gdyż nie ma znaczenia, którą stroną zostanie włożony do buzi dziecka. Niemowlętom karmionym piersią poleca się z kolei smoczek symetryczny, który wygląda jak spłaszczona kropla. Wyróżnia się on niezwykłą lekkością i łatwo go napowietrzyć.

Podział na materiał

Istnieje również podział ze względu na materiał, którego użyto do produkcji. Można wyszczególnić w nim smoczki kauczukowe/lateksowe, które najczęściej mają jasnobrązowy kolor. Posiadają bardzo charakterystyczną woń, przez co mogą nie przypaść do gustu dzieciom wrażliwym na zapachy, Warto zwrócić uwagę na to, że nie przyciągają one kurzu, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Niestety odkształcają się szybciej niż smoczki silikonowe – te z kolei są bardzo trwałe, dzięki czemu można często je wyparzać, a rodzice nie muszą obawiać się, że stracą przez to kształt. Ponadto dzięki wykonaniu z silikonu nie mają żadnego smaku i zapachu.

smoczki uspokajające

Pozostałe typy

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest smoczek dynamiczny, który posiada specjalną gumkę do ssania. Niezależnie od kształtu, jest ona pokryta niejednorodną warstwą silikonu. Materiał ten naprzemiennie kurczy się i rozciąga w rytmie ssania dziecka. W jego wnętrzu umieszczono wypustki, które imitują kanaliki laktacyjne sutka, dzięki czemu niemożliwe jest zagryzanie go. Kolejnym rodzajem jest smoczek ortodontyczny, który często jest polecany przez lekarzy. Sprzyja on prawidłowemu rozwojowi jamy ustnej – czyli kościom, podniebieniu i uzębieniu. Został zaprojektowany tak, by umożliwić swobodną cyrkulację powietrza. Producenci zadbali również o to, by stworzyć specjalny smoczek przeznaczony dla wcześniaków, który stosuje się wyłącznie w trakcie pobytu w szpitalu pod nadzorem personelu medycznego. Produkty te mają na celu stymulowanie odruchu ssania u noworodka przed karmieniem piersią lub butelką. Co ciekawe, można wyróżnić także smoczek terapeutyczny przeznaczony dla starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. Tego wyrobu medycznego używa się ze specjalnym wskazaniem, wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą. Został on przeznaczony dla osób, które mają nieprawidłowe nawyki lub zaburzoną motorykę mięśniową polegającą na oddychaniu przez usta, problemy z mową oraz z zaburzonym odruchem ssania.

Jak widać istnieje mnóstwo rodzajów smoczków, które należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wcześniej obejrzy jamę ustną dziecka i doradzi, który produkt będzie dla niego najwłaściwszy. Warto mieć na uwadze, że dziecko może samo z siebie odrzucać dany rodzaj smoczka. Nie należy się tym zniechęcać, tylko wypróbować różne jego typy i zostawić ten, którego maluch będzie chciał używać.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *