buty dziecięce

Buty dla dziecka – jak przygotować dziecko na jesienne wieczory?

Wygodne buty to podstawa każdego wyjścia na zewnątrz. Nieodpowiednio dobrane mogą zepsuć całą radość ze spaceru czy zabawy z rówieśnikami na placu zabaw. Jesień to okres kiedy aż tak często nie opuszcza się domu, jednak warto zadbać, by na taką ewentualność dziecku było jak najbardziej komfortowo. Warto powoli przyzwyczajać do tej zmiany, bo jesienna plucha nie pozwala na bieganie boso po podwórku.

Idealna para – jakie buty dla dziecka na jesień?

buty dziecięce

Możliwość samodzielnego odkrywania uroków jesieni to podstawa udanego spaceru, a do tego z pewnością przyda się odpowiednia para butów. Przede wszystkim powinny one odpowiadać anatomii stóp dziecka, to znaczy by były wystarczająco szerokie w palcach i dopasowane w pięcie. Dodatkowo ważne by dziecięce paluszki miały odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie się poruszać – długość wkładki nie powinna być jednak dłuższa niż pół do centymetra od stopy. Ważne, aby sama nie przesuwała się ona ani do przodu, ani do tyłu. Zbyt małe buty mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy, gdyż często dochodzi wtedy do zniekształceń. Buty dla dziecka to jedna z niewielu części garderoby, z której maluchy nie powinny korzystać po starszym rodzeństwie, które przez znoszenie i użytkowanie mogą być inaczej wyprofilowane i dopasowane do konkretnej stopy. Nie mogą być również za duże, żeby dziecko nie było narażone na niepotrzebne potykanie się o własne nogi i przewracanie.

Równie ważna jest elastyczność zarówno samej podeszwy, jak i całego bucika. Powinien się wyginać w każdą możliwą stronę, by stopa miała zapewnioną swobodę ruchów zgodną z jej fizjologią. Co tyczy się samej podeszwy, powinna być cienka i płaska, aby miała kontakt z podłożem, tak jakby maluch chodził boso, jednak ważne przy tym by zapewniła jednocześnie odpowiednią termoizolację i wytrzymałość na każdy rodzaj drogi, po której drepcze maluch w swoich butach. Mimo przekonań o konieczności wkładki profilowanej w dobrych butach warto tu z niej zrezygnować, by stopa miała jak najbardziej fizjonomiczne warunki, to samo tyczy się zbędnych dodatkowych usztywnień oraz amortyzacji. Z kolei materiał, z którego są uszyte, powinien być miękki i dobrze chronić przed nadmierną potliwością dziecięcych stópek. Ważne przy tym też, by zapewniały cieplny komfort i chroniły przed wilgocią.

Pierwszy spacer w nowych butach – odkrywanie uroków jesieni

buty dziecięce

Żeby jedna para jesiennego obuwia wystarczyła, ważne by spełniała kilka dodatkowych cech zaczerpniętych z innego obuwia. Chodzi tu przede wszystkim o wodoodporność takiej pary. Każda napotkana kałuża jest zachętą do wesołego skakania wśród nich. Dodatkowo wiadomo, że jesień to taka kapryśna pora roku. Wiadomo, że na pierwszym miejscu jest wygoda, ale dla małych odkrywców równie ważny jest wygląd. Nie ma żadnych przeszkód, by buty dziecięce były jednocześnie ładne i zdrowe dla małych stópek. Dostępnych jest wiele modeli, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Trzewiki, wygodne półbuty czy może kozaczki? Trapery z pewnością ulubią sobie chłopcy. Są to dość uniwersalne buty, pasujące do każdej stylizacji małego dżentelmena. Kozaczki i półbuty będą pasować do każdej małej księżniczki, z dodatkiem stylowego jesiennego płaszczyka stworzą niepowtarzalny look. Z łatwością każdy rodzic jest w stanie odnaleźć odpowiedni model dla swojego dziecka. Równie ważny jest sposób wkładania obuwia. Dobrze, jeśli można je po prostu wsunąć na nóżkę, ale dobrym rozwiązaniem są też rzepy, które zapewnią pełną stabilizację i nie będzie istniało ryzyko, że maluch potknie się o własne nogi. Buty ze sznurówkami sprawdzą się prędzej u starszaków, które opanowały już sztukę wiązania kokardek.

Każde dziecko jest inne i nie tyczy się to tylko cech charakteru, ale także tych fizjonomicznych. Chodzenie to taka umiejętność, na którą wyczekują rodzice. Ani się obejrzą, a z pierwszych kroków powstaną długie marsze przez park i bieganie po placu zabaw. Do tych przygód sprawdzą się dobrze dobrane buty, które staną się sprzymierzeńcem wszelkich wypraw, zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy muszą być znacznie bardziej wytrzymałe i odporne, niż obuwie wiosenno-letnie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *